Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Dziecko orchidea czy mlecz" Dr W. Thomas Boyce

Artykuł

Poznaj rzeczywistą osobowość swojego dziecka

Dziecko orchidea czy mlecz
Autor: Materiały prasowe

Dziecko orchidea czy mlecz to pozycja, która nie tylko w przystępny sposób objaśnia złożone zjawisko z zakresu psychologii dziecięcej, lecz także wyposaża czytelnika w cały nowy język i zestaw pojęć, które pozwolą na lepsze zrozumienie i oswojenie świata naszych dzieci, lecz także naszego własnego. Właśnie z tego powodu ksiażka dr. Boyce’a uznana została przez amerykańskich wydawców za pozycję, która ma szansę spowodować zmianę na poziomie całej naszej kultury.

Mam nadzieję, że tę książkę przeczytają wszyscy rodzice i profesjonaliści (lekarze, pielęgniarki, specjaliści wczesnego wspomagania rozwoju, nauczyciele i inni), powinni bowiem zrozumieć, jak zupełnie inaczej każde dziecko, choćby „orchidea” i „mlecz”, rozwija się i rośnie. Dzięki niej dowiedzą się, jak je wychowywać, zwłaszcza te, które stanowią największe wyzwanie dla konwencjonalnego podejścia do opieki i nauczania. – Dr W. Thomas Boyce

Doktor Boyle wyodrębnia grupę dzieci – „orchidei” – odstających od bardziej typowo rozwijających się rówieśników, czyli „mleczy”. Dzieci orchidee są niezwykle zdolne i delikatne, potrzebują jednak szczególnej troski, żeby w pełni rozwinąć swoje możliwości. „Mlecze” są bardziej odporne i lepiej radzą sobie z problemami, ale często okazuję się zwyczajne, przeciętne.

Doktor Boyle wykazuje, że każde dziecko w efekcie interakcji między genami a środowiskiem jest inne. Te interakcje zaczynają się jeszcze w łonie matki, ponieważ na płód wpływają przeżywane przez nią stresy i związane z nimi emocje, a także jej sposób odżywiania się. Matka i dziecko adaptują się do tych warunków, jakby po to, żeby radzić sobie z nimi później po porodzie. Dlatego też płód, którego matka podlega stresowi, mało je albo cierpi na depresję, może jako noworodek mieć wysoki poziom hormonów stresu, przejawiać szczególną ostrożność oraz zmniejszoną zdolność skupiania uwagi i uczenia się. Natomiast dzieci, których matki nie są zestresowane ani w depresji, z niecierpliwością czekają na poród, dobrze się odżywiają i dobrze śpią, z kolei wykazują niezwykłą gotowość do nauki, nawiązywania satysfakcjonujących relacji i optymalnego rozwoju. Będą mogły wykształcić mechanizmy autoregulacji (na przykład poprzez ssanie kciuka, żeby się uspokoić). A matka, która od razu zaczyna karmić, przytulać i głaskać dziecko, mówić do niego czule, daje mu to, co najlepsze do optymalnego rozwoju.

Dzieci-orchidee, często przysparzają wielu zmartwień nawet najbardziej cierpliwym i kochającym rodzicom, nauczycielom i przyjaciołom. Dzięki najnowszym badaniom możliwe jest jednak zrozumienie, dlaczego niektóre dzieci są szczególnie mało odporne na sytuacje trudne i stresujące – a także dlaczego właśnie one mają największy potencjał rozwinięcia się w najbardziej kreatywnych i utalentowanych dorosłych.

Książka odpowiada na potrzeby bardzo szerokiej grupy docelowej – jest ona bowiem skierowana nie tylko do rodziców, którzy chcieliby lepiej zrozumieć swoje dziecko, ale zwróci uwagę także (a może przede wszystkim) dorosłych czytelników, pragnących lepiej zrozumieć, czy należeli do grupy wrażliwych „dzieci-orchidei“, czy też może bardziej odpornych „dzieci-mleczy“.

O Autorze:
Thomas Boyce to doświadczony pediatra i psychiatra, którego nowatorskie odkrycia w dziedzinie psychologii dziecięcej wyznaczają kierunek badań w całym środowisku. Jako pierwszy zwrócił uwagę na to, że dzieci genetycznie mniej przystosowane do radzenia sobie z negatywnymi bodźcami są jednocześnie bardziej niż przeciętnie podatne na pozytywne bodźce (w tym na terapię). Doktor Boyce jest nie tylko cenionym naukowcem, ale też człowiekiem z rzadkim talentem dzielenia się swoimi przemyśleniami i badaniami w sposób przystępny, zajmujący i zrozumiały dla czytelników, którzy nie posiadają wykształcenia kierunkowego ani naukowego zaplecza.

Data premiery: 30 stycznia 2019
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydanie pierwsze

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat