Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Dziecko dorasta – co zrobić z jego pokojem?

Artykuł

Okres dojrzewania u nastolatka to trudny czas nie tylko dla niego, ale również dla jego rodziców.

Dziecko dorasta pokoj
Autor: Materiały prasowe

W tym czasie nastolatek staje się coraz bardziej niezależną osobą, która chce wyrazić siebie na wiele sposobów. Widać to nie tylko w sposobie zachowania czy ubioru. Wraz z wiekiem zmieniają się również jego potrzeby aranżacji pokoju – od słodkich, kolorowych ścian, misiów i ramek po dominujące industrialne, nowoczesne akcenty. Co zrobić z pokojem dorastającego nastolatka, aby w pełni odpowiadał jego potrzebom?

Pokój musi wyrażać osobowość

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, w jego życiu następuje wiele zmian. Zmienia się jego wygląd, ale także charakter. Aby nastolatek czuł się dobrze w swoim pokoju i chętniej spędzał czas w domu, jego własny kąt musi pozwalać mu w pełni wyrażać siebie. – Pokój nastolatka może stać się miejscem odpoczynku od nieubłaganych wymagań szkoły i życia społecznego. W czasach, w których młodzież czuje się osaczona, osobista przestrzeń może zaoferować ogromne uczucie ulgi – tłumaczy dr Carl Pickhardt w artykule opublikowanym na portalu psychologytoday.com. Nie oznacza to jednak, że rodzic powinien się zgadzać na wszystko. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z nastolatkiem i wspólne ustalenie jego potrzeb oraz dojście do porozumienia, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. rozmowa o kolorze ścian oraz elementach, których brakuje dziecku w jego pokoju. Każdy nastolatek ma również jakieś zainteresowania i pasje. Warto zastanowić się więc nad wydzieleniem jednej ściany w pokoju, która posłuży mu do wyrażania siebie. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie jej farbą tablicową. Dzięki niej nastolatek będzie mógł do woli pisać i rysować, bez obawy o zniszczenie ścian czy mebli.

Po drugie funkcjonalność

Gdy nastolatek dorasta, zaczyna posiadać coraz więcej rzeczy. Jego pokój powinien być więc przede wszystkim funkcjonalny. Potrzebuje on wielu schowków, szuflad i szafek, w których będzie trzymał mnóstwo przedmiotów. Warto więc pomyśleć o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni na dodatkową szafkę czy mebel, w którym pomieści swoje skarby. Nie muszą to być nowe meble, czasem postawienie zwykłego pudełka z ciekawą grafiką pozwoli rozwiązać sprawę. Dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni nastolatek zachowa swoją prywatność i będzie miał poczucie, że jego rzeczy są na właściwym miejscu, a po pokoju nie będą „grasować” niesforne skarpetki, deskorolki czy buty.

Małe czy duże zmiany?

Wszystko zależy od potrzeb, możliwości finansowych i wcześniejszego stanu wnętrza. W pomieszczeniu oczywiście najważniejsze są meble, które odpowiadają za ogólny wygląd pokoju. – Jeśli rodzice szukają nowych mebli do pokoju nastolatka, warto zastanowić się, które z nich najbardziej przypadłyby mu do gustu lub wspólnie wybrać się na zakupy. Jeśli nastolatek lubi oryginalne wnętrza i industrialne dodatki, warto postawić na meble z elementami przypominającymi np. recyclingowe drewno. Tego typu meble na pewno szybko nie znudzą się dorastającemu dziecku i będą służyć mu na lata – tłumaczy Ewelina Wójcik, Dyrektor Marketingu marki Meble Wójcik. Oczywiście nie zawsze istnieje potrzeba zmiany mebli, aby pokój z dziecięcego zmienił się w stylowe, młodzieżowe wnętrze. – Przy wyborze mebli nawet dla małych dzieci warto kierować się ich funkcjonalnością. Oprócz kwestii związanych z ilością półek i szafek bardzo ważny jest również ich kolor. Jeśli wybierzemy np. meble w jasnym, jednolitym dekorze, mamy gwarancję, że posłużą nam na lata. W zależności od użytych kolorów na ścianach i dodatków można wtedy urządzić nimi zarówno pokoik przedszkolaka, jak i stylową i przytulną przestrzeń nastolatka – dodaje Ewelina Wójcik. Ponadto jeśli meble nie są ciemne, można rozważyć ich pomalowanie.

Miejsce do nauki i relaksu

Istnieje duża szansa na to, że po przearanżowaniu pokoju z dziecięcego na młodzieżowy nastolatek będzie częściej przebywał w domu. Jeśli będzie dumny ze swojego pokoju z chęcią zaprosi również do siebie swoich przyjaciół. To ważne także z punktu widzenia rodzica. Wspólne przearanżowanie jego pokoju pozwoli poznać potrzeby nastolatka, a przy okazji jego znajomych.

Pokój młodzieżowy nie jest jednak tylko miejscem relaksu. Musi się w nim znaleźć miejsce do nauki, a także strefa do przechowywania książek i innych pomocy naukowych. Nawet jeśli nastolatek nie lubi siedzieć przy biurku i uczy się np. na łóżku, w jego pokoju należy zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni do nauki. W ten sposób nie zapomni o codziennych obowiązkach.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat