Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Dzieci bezpieczne po zmroku

Artykuł

Jesienne miesiące to okres, w którym dni stają się coraz krótsze. W tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o dobrą widoczność dzieci, które po zmroku wracają ze szkoły czy przedszkola.

Dzieci bezpieczne po zmroku
Autor: Materiały prasowe

Jednym z prostszych i zarazem skutecznych rozwiązań jest noszenie odblasków.

W ubiegłym roku w Polsce najwyższą liczbę wypadków, w których uczestniczyli przechodnie, odnotowano w okresie październik-grudzień. Najwięcej, bo aż 278 zdarzeń z udziałem pieszych miało miejsce w grudniu – informuje Komenda Główna Policji w raporcie „Wypadki drogowe w 2018 roku”.

Widoczność po zmroku – klucz do bezpieczeństwa

Ludzkie oko nie jest przystosowane do pracy w ciemności. Jeśli dodać do tego fakt, że przeciętne światła reflektorów samochodowych pozwalają na dostrzeżenie pieszego na drodze z odległości zaledwie 20-25 metrów, na wyhamowanie rozpędzonego pojazdu często bywa za późno. O ile dorośli przebywając w pobliżu jezdni są z reguły uważni, tak dzieci nie mają jeszcze ukształtowanych mechanizmów regulacji zachowań i nie są w stanie przewidzieć zagrożenia. Dlatego bezpieczeństwo najmłodszych oraz ich stopniowa edukacja w zakresie zasad panujących podczas przechodzenia przez jezdnię są niezwykle ważne.

Ostrożność i korzystanie z oznakowanych, oświetlonych przejść to kwestie kluczowe. Co jednak w przypadku, gdy dziecko porusza się np. po terenie osiedla? Wtedy należy zwrócić uwagę na widoczność samego malucha i zadbać, by miał on na sobie element odbijający lub emitujący światło. Choć z reguły odblaski spotykane są w formie dodatkowych akcesoriów (jak breloczek czy opaska), to potrzebom rodziców coraz częściej wychodzą naprzeciw firmy oferujące asortyment dla dzieci. Elementy odblaskowe coraz częściej pojawiają się na produktach dziecięcych: od butów, przez plecaki, rękawiczki, na ubraniach kończąc.

Na ile skuteczne jest działanie odblasków po zmroku? Autorzy publikacji „Badanie zakresu widoczności pieszego wyposażonego w element odblaskowy w porze nocnej” wykazali, że tylko dzięki założeniu żółtej opaski odblaskowej na przedramię widoczność na drodze zwiększa się kilkukrotnie, nawet do 108 metrów. Co ciekawe, akcesoria użyte w eksperymentach nie podlegały badaniom cech odblaskowości – wykorzystano produkty dostępne w przestrzeni handlowej. Warto pamiętać, że noszenie elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe w świetle prawa, a dla lepszej widoczności specjaliści zalecają umieszczanie odblasków na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elementy odblaskowe?

Dobrze mieć świadomość, że odblask odblaskowi nierówny. – Elementy odbijające światło, aby rzeczywiście można było uznać je za środki ochrony indywidualnej gwarantujące bezpieczeństwo, muszą przejść szereg badań sprawdzających ich właściwości zgodnie z obowiązującymi normami. Akcesoria oraz produkty, które pomyślnie przeszły testy, oznaczone są symbolem CE, który informuje o spełnieniu dyrektyw obowiązujących na terenie Unii Europejskiej – tłumaczy Shahriare Mahmood, dyrektor ds. badań i zrównoważonego rozwoju w fińskiej marce dziecięcej Reima, która we wrześniu zdobyła złotą nagrodę w konkursie Komisji Europejskiej za Bezpieczeństwo Produktów. Ubrania firmy Reima zostały uznane nie tylko za bezpieczne, ale i zapewniające ochronę dzieciom, także po zmroku. – Odblaski stanowią istotny element poprawiający widoczność, a tym samym bezpieczeństwo w ciemności, dlatego warto, by dziecko miało je przy sobie. Jednocześnie pamiętajmy, że nawet najlepsze odblaski nie zastąpią dzieciom naszej troski i edukacji – podkreśla Shahriare Mahmood.

Jak zaznacza specjalista, choć świadomość związana z bezpieczeństwem po zmroku jest coraz wyższa, to elementy odblaskowe wciąż postrzegane są raczej bez entuzjazmu. – Nasza niechęć do noszenia odblasków może wynikać z tego, że kojarzą się one z czymś nieatrakcyjnym wizualnie. Jednak w dzisiejszych czasach elementy odblaskowe nie muszą być nudne. Mogą stanowić ciekawe nadruki lub fantazyjne, ozdobne wzory na odzieży wierzchniej, dzięki którym dzieci wyróżnią się nie tylko po zmroku, ale i za dnia. No i nie ukrywajmy – takie rozwiązanie jest atrakcyjne także dla rodziców, którzy nie muszą pamiętać o odblaskowych dodatkach podczas wychodzenia z domu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat