Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Dzieci bardziej niż słodycze cenią czas spędzony z urządzeniem mobilnym

Artykuł

Choć rodzice uczą swoje dzieci jak bezpiecznie korzystać z Internetu, siedmiu na dziesięciu z nich, obawia się, że dają zły przykład spędzając zbyt dużo czasu z urządzeniami mobilnymi.

Dzieci urzadzenia mobilne
Autor: Materiały prasowe

Rodzice czują się winni z powodu ilości czasu, który spędzają w sieci na oczach swoich dzieci, a najmłodsi nie mają skrupułów, żeby udzielić im reprymendy. Niemal trzy czwarte rodziców (73% respondentów), którzy wzięli udział w sondażu, zdaje sobie sprawę, że dają zły przykład, spędzając za dużo czasu w sieci, a trzech na dziesięciu zostało za to upomnianych przez ich własne dzieci, co pokazuje, jakie problemy z egzekwowaniem zdrowych zasad korzystania z elektroniki mają współczesne rodziny – tak wynika z najnowszych badań firmy Norton by Symantec.

Współczesne rodzicielstwo nie należy do łatwych – mówi Jarosław Ancuta, Country Manager Norton by Symantec. Jak dawniej, trzeba dbać o to, żeby dzieci jadły zdrowo, wcześnie kładły się spać i odrabiały lekcje, ale w obecnych czasach pojawił się dodatkowo czynnik technologii, z którymi rodzice muszą sobie jakoś radzić. W przeciwieństwie do ich dzieci, większość obecnych rodziców nie dorastała w towarzystwie urządzeń podłączonych do sieci, takich jak smartfony i tablety, przez co mają problemy z wyznaczaniem i egzekwowaniem reguł dotyczących czasu spędzanego przed ekranem.

Z badań firm Norton wynika też, że dzieci cenią czas spędzany z urządzeniem mobilnym bardziej niż słodycze. Co więcej, dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem urządzenia mobilnego niż na świeżym powietrzu, a ponad jedna czwarta respondentów twierdzi, że ich pociechy spędzają w sieci więcej czasu, niż oni sami. W badanych krajach dzieci codziennie spędzają średnio ponad dwie i pół godziny czasu wolnego z urządzeniami mobilnym – to ponad pół godziny dłużej, niż wynosi przeciętny czas zabawy na dworze. Jedynie dzieci z Polski i Niemiec spędzają na zabawie poza domem więcej niż dwie godziny.

Wielka Brytania znalazła się na czele listy; brytyjskie dzieci spędzają najwięcej czasu, bo niemal trzy godzinny dziennie z urządzeniami mobilnym. Najmniej hiszpańskie, włoskie i polskie, ale tylko o 30 minut krócej niż rówieśnicy z innych państw w regionie.

Bezpieczny Internet – praktyczne wskazówki dla rodziców:

  • Wprowadź domowe reguły i wytyczne. Może to być ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, typu treści, do których dziecko ma dostęp w sieci, albo języka, jakiego powinno używać w Internecie. Reguły te powinny zależeć od wieku dziecka, jego dojrzałości oraz wiedzy o zagrożeniach, z którymi może zetknąć się w sieci.
  • Pokaż dzieciom wspólne miejsca w domu (takie jak kuchnia, czy salon), w których mogą korzystać z dostępu do sieci. Trzeba znaleźć właściwą równowagę między kontrolą, a poczuciem dziecka, że ktoś nieustannie zagląda mu przez ramię i musi ukrywać się, kiedy surfuje po sieci. Dzięki temu rodzic nie będzie martwił się, co robi dziecko, a ono będzie wiedziało, że może przyjść kiedy poczuje się zdezorientowane, przestraszone lub zaniepokojone.
  • Prowadź z dziećmi otwarty dialog o korzystaniu z sieci i ich doświadczeniach w Internecie, w tym o cyberprzemocy. Więcej informacji o rozmowach z dziećmi w kontekście cyfrowych zagrożeń znajduje się na stworzonej przez firmę Norton stronie Cyber Safety for Kids.
  • Zachęcaj dzieci, aby pomyślały, zanim coś „klikną”. Czy oglądają stronę z filmami wideo, otrzymują nieznane łącze w wiadomości e-mail, czy też po prostu przeglądają strony internetowe, przypominaj swoim dzieciom, żeby nie klikały linków, które mogą zaprowadzić ich na niebezpieczną lub nieodpowiednią stronę. Klikanie nieznanych linków to najprostszy sposób złapania wirusa albo ujawnienia prywatnych i wartościowych informacji.
  • Wystrzegaj się szkodliwych treści. Od witryn internetowych do aplikacji, gier i społeczności online, Twoje dzieci mają dostęp do mnóstwa treści, które mogą wywrzeć na nie zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Używanie inteligentnych narzędzi do kontroli rodzicielskiej, a także zabezpieczeń wbudowanych w przeglądarkę, może zapewnić bezpieczeństwo całej rodzinie.
  • Dyskutuj o zagrożeniach związanych z publikowaniem i udostępnianiem prywatnych informacji, filmów i zdjęć, zwłaszcza w mediach społecznościowych.
  • Bądź dobrym wzorem. Dzieci często naśladują zachowania rodziców, więc świeć przykładem.
  • Używaj niezawodnego i zaufanego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Norton Security, które pomaga chronić dzieci i urządzenia przed złośliwymi witrynami, wirusami, próbami wyłudzenia informacji oraz innymi zagrożeniami internetowymi, które mają na celu kradzież informacji osobistych i finansowych.

Rodzicielskie dylematy w cyfrowym świecie

Niemal połowa rodziców uważa, że technologie i urządzenia mobilne mogą rozwijać umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów (51%), kreatywność (48%) i poczucie szczęścia (45%), a niemal trzy czwarte (72%) twierdzi, że dzieci, które odpowiadają za swoje własne urządzenia, uczą się odpowiedzialności.

Jednocześnie martwią się o potencjalnie negatywny wpływ tych urządzeń. Ponad połowa (52%) twierdzi, że czas spędzany z urządzeniem mobilnym wpływa na jakość snu dziecka, zachowania społeczne (40%) czy zdrowie psychiczne (37%).

Obawy te narastają w miarę, jak dzieci dostają swoje własne urządzenia w coraz młodszym wieku.
Z badań firmy Norton wynika, że rodzice ulegają sile dziecięcej perswazji, ponieważ przeciętne dziecko dostaje swoje pierwsze urządzenie w wieku dziewięciu lat – o rok wcześniej niż według badanych rodziców powinni dostać (w Polsce średnia wynosi 8 lat). W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej różnica jest jeszcze większa, ponieważ dzieci otrzymują tam urządzenia w wieku zaledwie siedmiu lat.

Rodzice próbują ograniczać czas spędzany przez dzieci przed ekranem, ale przyznają, że sami działają przeciwko sobie, ponieważ nie dają dobrego przykładu. Co drugi rodzic (56%) mówi, że spędza za dużo czasu w sieci, a niemal połowa (49%) czuje się winna z powodu ilości czasu, który na to poświęca. Jedna trzecia rodziców (36%) przyznaje, że bywają upominani przez własne dzieci za to, że spędzają zbyt dużo czasu korzystając z urządzeń mobilnych lub, że robią to w niewłaściwym momencie. Ponad połowa z nich (61%) martwi się tym, że dają zły przykład swoim pociechom.

Rodzice dostrzegają korzyści, jakie urządzenia mobilne zapewniają ich dzieciom, ale chcą również wprowadzić zdrowe zasady korzystania z urządzeń ze względu na możliwy negatywny wpływ smartfonów i tabletów na sen i zdrowie psychiczne – dodaje Jarosław Ancuta. Wszyscy powinniśmy rozważyć, ile czasu zajmuje nam przeglądanie treści w sieci i zmierzyć się z problemem, jakim jest zbyt długi czas spędzany przed ekranem, żeby dać dobry przykład swoim pociechom. Dowiedzieliśmy się, że 56% rodziców wprowadza w domu godziny lub dni bez technologii, podczas których wszyscy trzymają się z dala od gadżetów, co jest świetną okazją, żeby zastanowić się, jak bardzo uzależniliśmy się od wszelkiego rodzaju urządzeń.

Raport zatytułowany „Moje pierwsze urządzenie”, na potrzeby którego przeprowadzono sondaż wśród niemal 7000 rodziców z regionu Europy (w tym Polski) i Bliskiego Wschodu ,mających dzieci w wieku od pięciu do szesnastu lat, bada wyzwania, przed którymi stoi pierwsze pokolenie „cyfrowych” rodziców. W przeciwieństwie do nich, ich dzieci nigdy nie znały świata bez smartfonów i tabletów. Dlatego dzisiejsi rodzice wciąż zastanawiają się nad granicą wieku, w którym ich dzieci mogą zacząć spędzać czas przed ekranem albo dostać własne urządzenie, jednocześnie badając swoje osobiste nawyki i ich potencjalny wpływ na najmłodszych użytkowników.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat