Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Domowy test CRP

Artykuł

Dlaczego ważne jest badanie poziomu CRP?

Crp test
Autor: Materiały prasowe

NIE DAJ SIĘ INFEKCJI! DOMOWY GRAND MED CRP test

Dopadła Cię infekcja i zastanawiasz się nad tym, czy to już pora na antybiotyk? Teraz możesz się upewnić. Prosty, domowy test umożliwia sprawdzenie czy przyczyną kataru, kaszlu, bólu gardła lub gorączki jest infekcja bakteryjna - wymagająca antybiotyku, czy infekcja wirusowa - wymagająca innych leków, często dostępnych bez recepty.

Polacy sięgają zbyt często po antybiotyki, nieraz przyjmując je "w ciemno", bez odpowiednich badań. W efekcie coraz więcej groźnych bakterii staje się oporne na antybiotykoterapię. Żeby się przed tym uchronić, warto sprawdzić, co ją powoduje. Bakteria, a może wirus?

W odróżnieniu przyczyn infekcji pomaga badanie białka C-reaktywnego, czyli CRP. Jego poziom wzrasta w miarę, jak pojawia się w organizmie infekcja. Jeszcze do niedawna takie badanie można było wykonać tylko w laboratorium, teraz można je zrobić także w warunkach domowych.

Możliwe jest to dzięki dostępnemu w aptekach testowi GRAND MED CRP test.

To prosty, domowy test, który pozwala na samodzielne zbadanie poziomu białka C-reaktywnego (CRP) w organizmie, a tym samym na sprawdzenie, jaka jest prawdopodobna przyczyna kaszlu, gorączki lub bólu gardła. W ten sposób dowiemy się, czy rzeczywiście jest to infekcja bakteryjna, czy tylko zwykła "wirusówka".

GRAND MED CRP test może wykonać każdy - polecany jest w domowej diagnostyce dzieci i osób dorosłych.

Przeprowadzenie testu jest niezwykle proste. Wystarczy nakłuć palec autolancetem, czyli specjalnym przyrządem dołączonym do testu, a następnie pobrać mikropipetą kroplę krwi (10 µl). Pobraną krew miesza się w plastikowej probówce ze specjalnym płynem. Na końcu, 4 krople tak powstałego roztworu nanosi się na test i po 5 minutach pojawia się wynik.

GRAND MED CRP test pozwala określić stężenie białka C-reaktywnego w trzech przedziałach. Wynik w pierwszym przedziale, czyli poniżej 10mg/l oznacza stężenie fizjologiczne tj. brak infekcji bakteryjnej. Przedział 10 - 30 mg/l wskazuje na możliwą infekcję wirusową, w tym przypadku zaleca się ponowne wykonanie badania za 2-3 dni, jeśli stan zdrowia nie ulega poprawie. Wynik powyżej 30 mg/l wskazuje, z wysokim prawdopodobieństwem, na infekcję bakteryjną i jest dla pacjenta wyraźnym sygnałem do pilnej konsultacji z lekarzem. Może również sugerować konieczność dalszej diagnostyki (np. pobranie wymazu, morfologii).

Kiedy zaleca się wykonanie testu domowego? Przede wszystkim, kiedy pojawiają się objawy infekcji o nieznanej przyczynie. Test warto więc wykonać dla pewności, jeśli pojawiają się objawy choroby sugerujące infekcje bakteryjną, są to m.in.:

  • dreszcze,
  • gorączka powyżej 38 st. C,
  • mokry kaszel,
  • ból gardła i uczucie drapania,
  • nalot na migdałkach i ich spulchnienie,
  • śluzowy katar,
  • ból zatok,
  • uczucie osłabienia.

Przy pomocy testu można monitorować również skuteczność podjętego już leczenia.

Uwaga! Wynik wskazujący na infekcję bakteryjną powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem, nie można podejmować leczenia antybiotykami na własną rękę. Badanie poziomu CRP jest tylko badaniem różnicującym, nie wskazuje on konkretnej bakterii odpowiedzialnej za infekcję.

Czym jest GRAND MED CRP test?

GRAND MED CRP test to prosty test służący do samodzielnego badania poziomu białka ostrej fazy, czyli CRP. Pozwala on na domową diagnostykę różnicującą infekcję bakteryjną i wirusową. Zaleca się go wykonać przy infekcjach o nieustalonych przyczynach. Wskazaniem do sięgnięcia po GRAND MED CRP test powinny być: dreszcze, gorączka powyżej 38 st. C, mokry kaszel, ból gardła i uczucie drapania, nalot na migdałkach i ich spulchnienie, śluzowy katar, ból zatok, uczucie osłabienia. Dzięki testowi w zaledwie 5 minut można się dowiedzieć, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czyli wymagająca antybiotyku, czy infekcją wirusową, wymagającą innych leków. Test sprawdza się także doskonale w monitorowaniu terapii - dzięki niemu możemy kontrolować czy zalecony antybiotyk jest skuteczny. Zrobienie testu daje wiedzę o przedziale w jakim znajduje się poziom białka CRP. Wynik w pierwszym przedziale, czyli poniżej 10mg/l oznacza stężenie fizjologiczne tj. brak infekcji bakteryjnej. Przedział 10 - 30 mg/l wskazuje na możliwą infekcję wirusową, w tym przypadku zaleca się ponowne wykonanie badania za 2-3 dni, jeśli stan zdrowia nie ulega poprawie. Wynik powyżej 30 mg/l wskazuje, z wysokim prawdopodobieństwem, infekcję bakteryjną i jest dla pacjenta wyraźnym sygnałem do pilnej konsultacji z lekarzem. Wykonanie domowego badania jest niezwykle proste. Wystarczy nakłuć palec autolancetem, czyli specjalnym przyrządem dołączonym do testu, a następnie pobrać mikropipetą kroplę krwi (10 µl). Pobraną krew miesza się w plastikowej probówce ze specjalnym płynem. Na końcu 4 krople tak powstałego roztworu nanosi się na test i czeka 5 minut na wynik.

Cena: 29-34 zł. Opakowanie z dwoma testami to cena od 38 do 44 zł. Można go nabyć w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Białko ostrej fazy - dlaczego jest tak ważne?

CRP (C-reactive Protein, białko ostrej fazy) to prosty wskaźnik toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Jego wartość w ciągu dnia może gwałtownie wzrosnąć nawet kilkakrotnie np. w ostrych zakażeniach bakteryjnych. W przypadku toczącego się stanu zapalnego, oznaczenie stężenia białka CRP jest pierwszym zalecanym badaniem, jakie należy wykonać. Powód? Białko CRP to jedno z najbardziej czułych białek stanu zapalnego. Zależnie od przyczyny schorzenia, wartość CRP wzrasta już w ciągu 2-8 godzin od początku zapalenia - jeszcze zanim pojawią się objawy kliniczne i przed zwiększeniem OB. Co ważne, już po kilkunastu godzinach od eliminacji czynnika sprawczego jego poziom wraca do stężenia fizjologicznego. Oznaczanie poziomu CRP i obserwacja zmian stężenia dają cenne informacje o rodzaju infekcji, jej wygasaniu bądź niepowodzeniu terapii.

Jakie są normy CRP?

Wynik w pierwszym przedziale, czyli poniżej 10mg/l oznacza stężenie fizjologiczne tj. brak infekcji bakteryjnej. Przedział 10 - 30 mg/l wskazuje na możliwą infekcję wirusową, w tym przypadku zaleca się ponowne wykonanie badania za 2-3 dni, jeśli stan zdrowia nie ulega poprawie. Wynik powyżej 30 mg/l wskazuje, z wysokim prawdopodobieństwem, infekcję bakteryjną i jest dla pacjenta wyraźnym sygnałem do pilnej konsultacji z lekarzem

Do czego stosuje się badanie poziomu CRP?

Służy ono przede wszystkim do różnicowania zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Ma ono jednak także znacznie szersze zastosowanie. Wzrost stężenia CRP obserwuje się również:

  • w martwicy tkanek,
  • w stanach nowotworowych,
  • przy zawale mięśnia sercowego i w miażdżycy tętnic,
  • we wstrząsie,
  • w chorobie autoimmunologicznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów RZS).

Do czego służy domowy GRAND MED CRP test?

Domowe testy, takie jak GRAND MED CRP test, rekomendowane są do ustalania etiologii infekcji (bateryjnej albo wirusowej). Test CRP jest zatem skutecznym narzędziem w walce z nadużywaniem antybiotyków. Stosowanie antybiotyków przy infekcjach wirusowych (jak np. przy przeziębieniu czy grypie) nie tylko nie jest skuteczne, ale prowadzi do obniżenia odporności organizmu i utrudnia walkę z wirusem, jest także obarczone działaniami niepożądanymi.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 3.2826086956522/5. Oceniono 23 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat