Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Dolegliwości niemowlęce

Artykuł

Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą, ulewaniem i gazami?

Avent anti colic
Autor: Materiały prasowe

Wykorzystaj sprawdzone porady, ale pamiętaj, że podstawą w postępowaniu jest spokój rodziców i akceptacja objawów, które występują u dziecka.

Kto z rodziców nie słyszał opowieści o nieprzespanych nocach, gdy dziecko płakało w niebogłosy przez kilka lub kilkanaście godzin z powodu kolki? Samo słowo kolka budzi niepokój rodziców. Ale najważniejsze, by przy kolce, ulewaniu i gazach nie panikować, ale znać podstawy i wiedzieć jak zareagować. Wtedy dziecko też czuje się bezpieczne i jest spokojniejsze.

Kolka niemowlęca

Do jednego z częściej spotykanych łagodnych zaburzeń okresu niemowlęcego zaliczają się kolki niemowlęce. Występują one u około 10-40% wszystkich dzieci, a jej objawy pojawiają się zazwyczaj około 6-tego tygodnia życia. Nie ma jednej przyczyny kolki, jednak zwykle jej ataki są wiązane z występowaniem powietrza w brzuszku niemowlaka. Przede wszystkim należy pamiętać, że kolka to nie choroba. Jest to zaburzenie samoograniczające się, które charakteryzuje się płaczem niedającym się ukoić. Kolki przemijają samoistnie między 3 a 6 miesiącem życia niemowlaka i bywają też nazywane 100 dni płaczu.

Jak sobie z nią radzić? Istnieją różne sposoby postępowania w kolce niemowlęcej, jednak nim podasz swojemu maluchowi jakikolwiek preparat lub zdecydujesz o zmianie diety swojej lub swojego dziecka, skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że nie ma leków które zlikwidują kolki, a zalecane sposoby postępowania mają jedynie na celu zmniejszenie nasilenia objawów. O ile płaczu dziecka nie towarzyszą niepokojące objawy takie jak gorączka, wzdęcie brzucha, nadmierna senność, które wymagają konsultacji z pediatrą, to można na początek spróbować zastosować najprostsze metody. Po pierwsze, ważne jest otoczenie, czyli odpowiednia temperatura (najlepiej około 21°C), unikanie kontaktu dziecka z dymem tytoniowym oraz ograniczenie nadmiernej ilości bodźców zewnętrznych- hałas, światło, tłum ludzi. Po drugie, skuteczne są: masaż brzuszka i plecków, kołysanie czy ciepły okład na brzuszek.

Ulewanie

Drugim często spotykanym problemem wieku niemowlęcego jest ulewanie. Niektóre źródła podają, że dolegliwości te występują nawet u 90% dzieci w 2 miesiącu życia. Zazwyczaj ustępują lub zmniejszają swoją częstotliwość w drugim półroczu życia. Ulewanie to cofanie się połkniętego przez dziecko pokarmu, które występuje w trakcie karmienia bądź po jego zakończeniu. Przyczyną jego występowania jest niedojrzały układ pokarmowy. Często prowokowane są przez nadmierną ilość połkniętego powietrza podczas karmienia lub zbyt dużą ilością zjedzonego pokarmu.

Ilość ulewanego mleka może być duża, a samo ulewanie może występować po każdym posiłku, a nawet między nimi. O ile dzieci które ulewają mają prawidłowe przyrosty masy ciała, ich rozwój nie jest zaburzony i nie występują objawy niepokojące jak: bezdech, trudności w połykaniu czy wymioty, to nie ma się czym martwić. Zdecydowana większość dzieci u których występują te dolegliwości nie wymaga leczenia. Odpowiednie karmienie niemowląt, a także właściwa pozycja po posiłku bardzo skutecznie redukują częstość ulewań. Dzieci należy odkładać na lewym boku, unikając jednak tej pozycji do spania.

Gazy

Występowanie gazów u dziecka jest absolutnie normą. Występują one u 100% nie tylko dzieci, ale w ogóle u każdego z nas. Nie ma się nad czym zastanawiać i szukać przyczyny lub sposobu radzenia sobie z nimi. Gazy to po prostu nadmiar powietrza w jelitach - wydalenie ich usprawnia perystaltykę jelit.

Zalewanie powietrza mlekiem
Podstawową zasadą, którą zapobiega występowaniu: kolek, gazów, wzdęć jest nie zalewania powietrza mlekiem. Najczęściej, gdy dziecko zaczyna płakać, rodzice odczytują to jako sygnał – jestem głodny. Płacz oznacza jednak połykanie bardzo dużej ilości powietrza. Po tym jak maluch zostaje przystawione do piersi lub dostaje mleko z butelki, powietrze będzie chciało uciec z organizmu dziecka. Powietrze najpierw gromadzi się w układzie pokarmowym, co powoduje bolesne dla Twojego malucha wzdęcia. Następnie może wybrać drogę „górą” i wtedy mamy do czynienia z ulewaniem albo „dołem”, czyli gazami czy też strzelającymi kupami.

Jak uniknąć zalewania powietrza pokarmem? Pamiętaj, aby obserwować swoje dziecko , gdy jest spokojne. Kiedy zaczyna otwierać buzię i kręcić głową na prawo i na lewo lub gdy wkłada sobie piąstkę do buzi i zaczyna ją ssać, to sygnały, że dziecko zaczyna być głodne.

Oczywiście może wydarzyć się tak, że dziecko zostaje przystawione do piersi, gdy jeszcze nie płacze, ale mama popełnia jakiś błąd w technice karmienia i dziecko wraz z mlekiem połyka powietrze. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, najlepiej byłoby udać się do doradcy laktacyjnego, który przyjrzy się temu jak karmisz piersią i ewentualnie skoryguje technikę.

Jak karmić butelką?

Karmienia dziecka piersią jest bardzo ważne i najlepsze dla maluszka. Bywają jednak sytuacje, że dziecko trzeba nakarmić z butelki. Tutaj zasada jest taka sama jak w przypadku karmienia piersią – należy zrobić wszystko, aby w trakcie karmienia niemowlak nie połykał powietrza. Z pomocą przychodzi butelka Philips Avent Anticolic z nakładką AirFree. W butelce smoczek pozostaje całkowicie wypełniony mlekiem, nawet gdy jest ustawiony poziomo podczas karmienia w pozycji pionowej. Zastosowana w butelce wyjątkowa nakładka antykolkowa AirFree odciąga powietrze ze smoczka, więc dziecko połyka go mniej w czasie karmienia. W efekcie rzadziej występują powszechne problemy niemowlęce.

Butelka występuje w dwóch rozmiarach: 125 ml (SCF810/14) i 260 ml (SCF813/14). Rekomendowane ceny butelek antykolkowych Philips Avent wynoszą:
SCF810/14 - 39,00 zł
SCF810/24 - 59,00 zł
SCF813/14 - 39,00 zł

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat