Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Doktor Jekyll i pan Hyde" Robert Louis Stevenson

Artykuł

Ponadczasowa opowieść o dwoistości ludzkiej natury w efektownym, nowoczesnym opracowaniu graficznym. Drugi tom w serii „Świeżym Okiem”, prezentującej bogato i wyraziście zilustrowane wydania klasyki literatury światowej.

Doktor jekyll pan hyde
Autor: Materiały prasowe

Przekleństwo ludzkości polega więc na tym, że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki
złączone. [...] Jak je rozdzielić?

Jaką tajemnicę skrywają odrapane drzwi w ślepej ścianie pewnego ponurego londyńskiego domostwa? I co łączy jego mieszkańca, brutalnego i bezwzględnego Edwarda Hyde’a, z szanowanym londyńskim lekarzem Henrykiem Jekyllem? Gotycka nowela Roberta Louisa Stevensona już od ponad 140 lat wciąga czytelników w mroczne śledztwo rozgrywające się wiktoriańskim Londynie, a zarazem w labirynty ludzkiej psychiki, sprzecznych instynktów i pragnień.

Pierwotnie wydana jako groszowa powieść, szybko stała się bestsellerem, zawładnęła wyobraźnią czytelników i na stałe zapisała się w historii literatury. Doczekała się ponad stu dwudziestu adaptacji filmowych i teatralnych, a interpretowano ją na wiele sposobów – jako literacką zapowiedź psychoanalizy, opowieść o mrocznych impulsach kryjących się w podświadomości, opis patologicznego rozdwojenia jaźni, analizę mechanizmu uzależnienia czy krytykę wiktoriańskiego społeczeństwa. Zarazem jednak jest to klasyczne dzieło literatury grozy i frapująca historia kryminalna, która do dziś nie przestaje zachwycać precyzyjną konstrukcją, psychologiczną przenikliwością i siłą wyrazu.
Ekspresyjne i pełne czarnego humoru ilustracje brazylijskiego artysty Adão Iturrusgaraia, łączące technikę kolażu z estetyką komiksu i pop-artu, nadają tej wciąż inspirującej opowieści nowe, świeże oblicze.

Projekt graficzny książki został wyróżniony nagrodą Prêmio Jabuti 2021 (to najbardziej prestiżowa i najstarsza brazylijska nagroda literacka) oraz Brązowym Medalem Latin American Design Awards 2021.

Robert Louis Stevenson (1850–1894) – szkocki prozaik, eseista, poeta i reportażysta, wybitny przedstawiciel brytyjskiego neoromantyzmu, znany na całym świecie dzięki powieściom takim jak Wyspa skarbów i Porwany za młodu oraz noweli „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Choć był podziwiany przez współczesnych sobie twórców, później przez długi czas uważano go za autora drugorzędnego, o znaczeniu niewykraczającym poza gatunek powieści grozy i literaturę dla dzieci. Dopiero pod koniec XX wieku został odkryty na nowo nie tylko jako znakomity pisarz, ale też przenikliwy krytyk literacki i obserwator swoich czasów.

Adão Iturrusgarai (ur. 1965) – brazylijski rysownik, autor komiksów, satyryk i scenarzysta seriali komediowych. Wydał kilkanaście albumów komiksowych, regularnie publikuje w czasopismach w Brazylii i Argentynie. Podczas pracy nad ilustracjami do Doktora Jekylla i pana Hyde’a inspirował się rocznikami „Paris Matcha” z lat 50., dając wyraz nie tylko mrocznej stronie swojej osobowości, ale też zamiłowaniu do kultury francuskiej.

Tadeusz Jan Dehnel (1906-1974) – tłumacz literacki, autor przekładów wielu klasycznych dzieł literatury brytyjskiej i amerykańskiej, w tym między innymi prozy Williama Thackeraya, Williama Styrona, Roberta Louisa Stevensona, Marka Twaina, Charlesa Dickensa, Irwina Shawa, Agathy Christie, Gilberta Chestertona, Jamesa Jonesa, Jacka Londona, Jamesa Baldwina.

ilustracje: Adão Iturrusgarai
tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
posłowie: Jerzy Jarniewicz
seria: „Świeżym Okiem”
Przedział wiekowy: dla dorosłych
ISBN 978-83-8150-238-2
Format: 13,5 x 20,5
Oprawa twarda
Objętość: 256 stron
Termin wydania: 2 lutego 2022
Cena: 49,90 zł (w tym 5% VAT)

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat