Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Dieta z myślą o rozwoju niemowlęcia

Artykuł

1000 pierwszych dni życia to szczególnie ważny i dynamiczny okres dla rozwoju dziecka. Stosowana w tym czasie dieta ma duże znaczenie dla kształtowania się młodego organizmu.

Dieta rozwoj niemowlecia
Autor: Materiały prasowe

Komponowanie jadłospisu dopasowanego do wyjątkowych potrzeb niemowlęcia nie musi być trudne! Wystarczy poznać kilka zasad.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. W pierwszym okresie po narodzinach to właśnie pokarm mamy dostarcza maluchowi składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Po tym okresie niemowlę jest już gotowe na próbowanie pokarmów innych niż mleko mamy, które przestaje zaspokajać jego rosnące zapotrzebowanie, m.in. na energię. W trosce o prawidłowy rozwój maluszka nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu rodzice powinni zacząć systematycznie wprowadzać do jego diety nowe smaki. Bardzo ważne, by zmiany te pojawiały się stopniowo.

Od czego zacząć?

W pierwszych latach życia u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, które mogą być powielane przez całe życie. Właśnie dlatego decyzje rodziców dotyczące diety mają realny wpływ na rozwój, a także przyszłe wybory żywieniowe maluszka. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od warzyw. Dlaczego? Człowiek z natury ma upodobanie do smaku słodkiego. Właśnie dlatego najlepiej zacząć od zapoznania maluszka z mniej słodkim smakiem warzyw. Wtedy łatwiej będzie mu je zaakceptować, a jednocześnie chętniej będzie po nie sięgał w przyszłości. Dopiero po poznaniu warzyw do diety niemowlęcia należy wprowadzić owoce. Tymczasem wyniki badań pokazują, że 88% polskich dzieci po 1. roku życia każdego dnia spożywa za mało warzyw.

Kaszki – ważne źródło energii w diecie

Kiedy maluch pozna i zaakceptuje smak warzyw, a następnie owoców, istotne miejsce w jego jadłospisie powinny zająć kaszki zbożowe. To źródło cennej energii, ważnej dla rozwijającego się organizmu i aktywności fizycznej. Kaszki mleczne są dla niemowlęcia pełnowartościowym posiłkiem – stanowią kompozycję różnorodnych zbóż i mleka modyfikowanego – w wielu pysznych smakach. Zawierają odpowiednie ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, a także składników mineralnych i witamin. Ich pyszny, owocowy smak sprawia, że dzieci uwielbiają smak kaszki.

Jak wybierać kaszki, warzywa i owoce dla niemowlęcia?

By mieć pewność, że dziecko otrzymuje to, co najlepsze, warto sięgać po posiłki ze sprawdzonych źródeł. Te odpowiednie dla dorosłych nie zawsze mogą być bezpieczne dla małego dziecka, które jest zdecydowanie bardziej wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych, w tym na pozostałości substancji szkodliwych, potencjalnie obecnych w żywności ogólnodostępnej.

Właśnie dlatego w pierwszych żywieniowych krokach maluszka wsparciem dla rodziców są produkty BoboVita – pyszne zupki, obiadki, kaszki i deserki, teraz dostępne w zupełnie nowych opakowaniach. To bardziej czytelny skład, a także lepiej widoczne apetyczne składniki oraz wskazanie wieku, od jakiego można podać produkt. Wszystko po to, aby ułatwić opiekunom wybór posiłku dopasowanego do wyjątkowych potrzeb niemowlęcia. Te produkty, przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa, określone w prawie polskim i europejskim. Ich składniki są kontrolowane na każdym etapie. Żywność z tej kategorii nie zawiera również konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Jak wybrać produkty w pełni dopasowane do potrzeb niemowlęcia?

Gwarancją odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa produktów dla najmłodszych, a także konsystencji dopasowanej do wieku i umiejętności dziecka, jest umieszczone na opakowaniu wskazanie wieku. To wsparcie dla rodziców w żywieniu ich dzieci w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia, w którym młody organizm wyjątkowo dynamicznie się rozwija, a jednocześnie jest bardzo wrażliwy, dlatego wymaga dopasowanej diety, innej niż ta stosowana przez starszych członków rodziny.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.78/5. Oceniono 5 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat