Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Czym są emolienty i kto powinien je stosować?

Artykuł

Wiele osób rozpoczynających świadomą pielęgnację lub poszukujących rozwiązania swoich problemów skórnych natyka się - czy to w rozmowach ze specjalistami, czy w Internecie - na tajemnicze określenie: emolienty.

Emolienty stosowac
Autor: Materiały zewnętrzne

Są to preparaty apteczne i kosmetyczne, których głównym zadaniem jest zmiękczanie, regeneracja oraz natłuszczanie skóry czy włosów. W ich skład wchodzą najczęściej roślinne oleje, masła i woski, choć zdarza się również, że wykorzystują one alkohole tłuszczowe, lanolinę lub syntetyczne oleje mineralne. Kosmetyki z emolientami można z powodzeniem stosować zarówno do pielęgnacji ciała, twarzy, jak i do włosów - warto jednak znać zasady aplikacji takich produktów, ponieważ ich nieumiejętny dobór czy nadużywanie może doprowadzić do różnych problemów skórnych. Czym są emolienty? W jakich formułach można je spotkać i na czym polega działanie emolientów? Poznaj najważniejsze informacje o tym typie produktów!

Działanie emolientów - dlaczego są tak ważne w pielęgnacji skóry?

Kosmetyki z emolientami zawierają substancje tłuszczowe, które są niezbędne do zachowania skóry w dobrej kondycji. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim skóra - dla prawidłowej pracy i regeneracji - potrzebuje doskonale funkcjonującego płaszcza hydrolipidowego. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on z cząsteczek wody oraz tłuszczów (lipidów). Bariera ta pełni rolę ochronną - broni skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a dodatkowo zapobiega odparowywaniu wody z naskórka - a więc utracie wilgoci i nawilżenia. Działanie emolientów polega więc na wsparciu tej wyjątkowej bariery poprzez uzupełnienie ubytków w płaszczu hydrolipidowym. Oprócz działania ochronnego, kosmetyki z emolientami - poprzez zabezpieczenie skóry warstwą okluzyjną - stwarzają jej doskonałe warunki do regeneracji i odbudowy. Długotrwałe i systematyczne stosowanie emolientów do twarzy i ciała ponadto uelastycznia skórę, wygładza ją i sprawia, że staję się miękka oraz gładka w dotyku.

Jak stosować emolienty do ciała i twarzy?

Aby w pełni wykorzystać dzianie emolientów do twarzy i ciała warto wiedzieć, jak aplikować je na skórę. Ponieważ cząsteczki lipidowe zawarte w tego typu produktach tworzą warstwę ochronną, to wszystko to, co znajduje się pod nią, będzie mogło długotrwale oddziaływać na skórę. Z tego względu należy nakładać emolienty do ciała i twarzy na mokre ciało lub na twarz pokrytą wcześniej nawilżającym serum - na przykład z aloesem bądź z kwasem hialuronowym. Taka praktyka pozwoli „zamknąć” cząsteczki wody lub innego, nawilżającego składnika w skórze, co przyniesie jeszcze lepsze efekty pielęgnacyjne.

Kto powinien stosować w swojej rutynie pielęgnacyjnej emolienty do twarzy i ciała? Tak naprawdę sprawdzą się one u każdej osoby, ponieważ zarówno posiadacze i posiadaczki cery tłustej lub mieszanej, jak i suchej lub odwodnionej potrzebują dobrze funkcjonującej warstwy hydrolipidowej. Niemniej, kosmetyki z emolientami są niezbędne u osób cierpiących na różnego rodzaju dermatozy - atopowe zapalenie skóry (AZS), egzemy, reakcje alergiczne. Dodatkowo emolienty sprawdzają się w pielęgnacji skóry noworodków, u których płaszcz hydrolipidowy nie jest jeszcze do końca wykształcony. Uelastyczniająca moc tych substancji zachwyci z pewnością osoby z wiotką i potrzebującą ujędrnienia skórą, a także przyszłe lub świeżo upieczone mamy. Zachęcamy do przetestowania emolientów na własnym ciele i twarzy, by poznać ich regenerującą, zmiękczającą i kojącą moc!

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat