Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Podróże

Czym charakteryzują się foteliki samochodowe ISOFIX?

Artykuł

Foteliki samochodowe z systemem ISOFIX nie bez powodu są jednymi z najczęściej wybieranych modeli. Wygoda montażu i bezpieczeństwo dziecka sprawiają, że foteliki z ISOFIXEM, mimo ceny nieco wyższej od standardowych modeli, są bezsprzecznie kluczowymi zaletami i jednocześnie cechami, jakich rodzice wymagają od fotelików samochodowych. Jak działa system ISOFIX? Czy każdy może kupić taki fotelik?

Foteliki saomchodowe isofix
Autor: Materiały zewnętrzne

ISOFIX, czyli ustandaryzowane mocowanie fotelików samochodowych

Określenie ISOFIX jest połączeniem nazwy organizacji International Organisation for Standardisation i słowa oznaczającego złącze – fixture. Oznacza system mocowania fotelików jednakowy dla wszystkich aut posiadających złącza ISOFIX. Zgodnie z prawem, od 2011 roku we wszystkich samochodach wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej, powinna znaleźć się uniwersalna baza systemu ISOFIX, pozwalająca zamontować dowolny fotelik z tymże systemem. Jak to działa? Jak wyjaśnia sklep dla dzieci For Kids, w pojeździe na stałe zamocowane są specjalne uchwyty. Znajdują się między oparciem a siedziskiem tylnym foteli samochodowych. Fotelik ISOFIX posiada dwa specjalne zaczepy, które wsuwa się w szczelinę siedziska, aż zahaczą o uchwyty i usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Jednocześnie oznacza to, że nie we wszystkich pojazdach wyprodukowanych przed 2011 możliwe jest zamontowanie fotelika z systemem ISOFIX.

Dlaczego warto wybrać fotelik samochodowy ISOFIX?

Niewątpliwą zaletą systemu ISOFIX jest jego uniwersalność. Fotelik można zamontować w każdym pojeździe do tego przystosowanym, a sam montaż przebiega szybko i sprawnie. Wystarczy wprowadzić zaczepy i gotowe. Fotelik jest stabilnie zamocowany. Dodatkiem gwarantującym jeszcze większą sztywność fotelika jest noga stabilizująca lub pas, umożliwiający dodatkowo rotowanie fotelika. Nie wymaga kłopotliwego mocowania za pomocą pasów bezpieczeństwa, które trzeba zapinać i odpinać za każdym razem. ISOFIX to nie tylko wygodny, ale też bezpieczny system. Choć nie jest to regułą, foteliki samochodowe z ISOFIXEM wypadają lepiej w testach zderzeniowych.

Jaki fotelik ISOFIX wybrać?

Foteliki z systemem ISOFIX przeznaczone są dla dzieci do osiągnięcia wagi 18 kg, dlatego wybierając fotelik warto zwrócić uwagę na zakres wagowy. Pierwszym fotelikiem będzie tzw. nosidełko, w którym wożone są dzieci do osiągnięcia 13 kg. Kolejny przedział wagowy fotelików ISOFIX to 13-18 kg. Aby fotelik zapewnił maksimum wygody, należy go przymierzyć do auta. Uzależnione jest to przede wszystkim od kubatury pojazdu, dlatego producenci fotelików oferują modele różniące się konstrukcją i zewnętrznym rozmiarem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat