Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Czy Twoje nastoletnie dziecko ma zaburzenia odżywiania?

Artykuł

Osoby z zaburzeniami odżywiania mają często bardzo pedantyczną naturę, to perfekcjoniści, którzy potrafią odwrócić uwagę od problemu. Na jakie niepokojące sygnały powinnaś zwrócić uwagę?

Nastolatek zaburzenia odzywiania
Autor: freepik

Unikanie potraw i produktów, które wcześniej lubił

To bardzo wyraźny znak wskazujący na zaburzenia odżywiania. Osoby z zaburzeniami odżywiania często unikają pokarmów i napojów, które są powszechnie postrzegane jako kaloryczne, takich jak węglowodany, nabiał, słodycze i produkty bogate w tłuszcze. Mogą ich nie jeść w ogóle albo jedynie bardzo oszczędnie, a także wręcz odwrotnie - wpadać w ataki objadania się nimi. W miarę postępu choroby często pojawiają się silne lęki przed niektórymi pokarmami, których nie będą w stanie spożyć. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co w ciągu dnia je Twoje dziecko.

Picie zamiast jedzenia

Spożywanie dużej ilości wody, czarnej kawy, ziołowych herbatek lub napojów bez cukru, to znak, który zwykle pozostaje niezauważony. Osoby z zaburzeniami odżywiania często piją, aby napełnić żołądki lub zaspokoić kubki smakowe.

Napady wilczego głodu

Jeśli twój syn czy córka miewają momenty w których potrafią zjeść znacznie więcej niż przecięta osoba, w dodatku robią to bardzo szybko i bez kontroli, może to oznaczać, że po głodówce napada ich apetyt, którego nie potrafią poskromić. Może to wskazywać na problemy z odżywianiem, szczególnie jeśli po takiej utracie kontroli nad tym, co spożywają bywają często chore lub wymuszają mdłości.

Unikanie sytuacji towarzyskich związanych z jedzeniem

Osoby z zaburzeniami odżywiania często mają bardzo surowe zasady dotyczące tego, co jedzą. Wybór jedzenia z menu, kiedy nie znają dokładnie składników i wartości kalorycznej potrawy, może być dla nich wręcz przerażający. W domu są w stanie kontrolować np. ilość masła czy sosu dodanego do jedzenia, jednak poza domem często bywa to niemożliwe.

Ważne! Pamiętaj, że osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania wcale nie musi mieć widocznej niedowagi. Zaburzenia odżywiania to nie synonim anoreksji, a całe spektrum zaburzeń takich jak: anoreksja, bulimia, ortoreksja i inne. Ich wspólnym mianownikiem jest chorobliwe ograniczanie konkretnych produktów lub ich grup w strachu przed przytyciem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat