Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Czy ryby piją wodę?" Dorota Sumińska

Artykuł

Fakty, ciekawostki, anegdoty! Doskonały prezent dla małych odkryców.

Czy ryby pija wode
Autor: Materiały prasowe

Czytaliście Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy?, ale wciąż jesteście żądni wiedzy?

Mamy dla was „jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi”, które rozjaśni niezastąpiona Dorota Sumińska!

Ta książeczka to garść anegdot i ogrom naukowych faktów od najpopularniejszej i najbardziej uznanej polskiej lekarki weterynarii, w przewrotny i humorystyczny sposób zilustrowanych przez Joannę Żero.

Glizda czy glista? Jak owady widzą świat? Co to jest żywiciel? Czy meduzy też mają przeponę? Kto produkuje najwięcej śliny? Dlaczego psy zjadają kocie kupy? Czy bakteria myśli? Dlaczego sowy kręcą głową? A do tego zestaw przydatnych informacji na temat tak bardzo obecnych dziś w naszym życiu wirusów, szczepionek i antygenów.

Czy ryby piją wodę? to potężny zastrzyk wiedzy nie tylko dla młodych czytelników, którzy zadręczają dorosłych swoimi dociekliwymi pytaniami, ale także dla mam, ojców, babć i dziadków. Przekonajcie się sami!

Dorota Sumińska - pisarka oraz lekarz weterynarii z wieloletnią praktyką, psycholog zwierzęcy z zamiłowania. Od przeszło dwudziestu lat prowadzi popularny radiowy program Wierzę w Zwierzę. Autorka poradników i książek o zwierzętach, ludziach, podróżach i życiu, w tym bestsellerów Autobiografii na czterech łapach, Dalej na czterech łapach, Zwierza w łóżku, powieści Świat według psa, Zwykłe niezwykłe życie oraz książek dla najmłodszych z ciekawostkowej serii Dlaczego, dlaczego, dlaczego?. Jej pasją są dalekie podróże. Podczas zagranicznych wyjazdów odwiedza ciekawe przyrodniczo zakątki, dociera do rzadkich, egzotycznych zwierząt. Swoje doświadczenia z podróży do Azji opisała w Uśmiechu gekona, a z wyprawy do Ameryki Południowej w książce Balią przez Amazonkę.

Dlaczego koty i psy nadstawiają uszy do drapania

Małżowiny uszne i ich okolice są silnie unerwione. Jest tam bardzo wiele czuciowych zakończeń nerwowych, co oznacza, że uszy i ich otoczenie czują znacznie więcej niż na przykład kolano. Psie i kocie palce nie są tak sprawne jak ludzkie, więc te zwierzęta nie są w stanie zręcznie drapać się i głaskać wokół uszu. Ale psom i kotom, tak jak nam, sprawia to dużą przyjemność, więc się nadstawiają. My spełniamy ich oczekiwania, bo sprawianie radości innym to według mnie największa z przyjemności.

Dlaczego dzięcioł szuka robaków pod korą drzew, zamiast łapać te, które żyją na zewnątrz

Wiele gatunków na całej Ziemi wyspecjalizowało się w jedzeniu tylko jednego lub najwyżej kilku rodzajów pokarmów. To bardzo dobre dla środowiska. Wyobraź sobie, że wszystkie ptaki polowałyby na komary lub koniki polne. Bardzo szybko zabrakłoby tych owadów, a ptaki umarłyby z głodu! Dzięcioły szukają obiadu, rozkuwając drzewne kryjówki larw owadów, podczas gdy inne ptaki łapią ich dorosłe postacie. Dzięki temu jedzenia starcza dla wszystkich.

Dlaczego sowy kręcą głową

A ty? Dlaczego kręcisz? No dobrze, żartuję, sowy rzeczywiście robią to częściej niż my. Nasze oczy są ruchome. Nie poruszając głową, możemy spojrzeć w bok, w górę i w dół. Oczy sowy nie mają takiej zdolności. Za to ich szyja obraca się w zadziwiający sposób. Sowy mogą dzięki temu przekręcić głowę nawet o dwieście siedemdziesiąt stopni, czyli prawie dookoła! Ich pole widzenia jest przez to znacznie szersze niż nasze, ale by z tego korzystać, muszą właśnie kręcić głową.

Co ryby robią pod lodem

To zależy, skąd pochodzą. Jeśli przywędrowały do nas z cieplejszych regionów, zapadają w odrętwienie i tak czekają na wiosnę. Karpie, karasie, węgorze, liny i sumy najpierw coraz rzadziej interesują się jedzeniem, są coraz mniej ruchliwe, aż w końcu w ogóle przestają jeść i wyglądają, jakby spały. Zupełnie inaczej zachowują się w zimnej wodzie przybysze z lodowatych krain. Szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, okonie, sieje i sielawy żerują przez całą zimę, choć leniwiej niż latem. Ale i tak nikt nie dorówna miętusowi. Ten wielbiciel zimnej wody nie tylko jest bardziej aktywny zimą, ale nawet urządza sobie w tym czasie wesele, które u ryb nazywa się tarło.

Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi
premiera: 10 listopada

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat