Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Czy dziecko może się samo obronić?

Artykuł

Większość rodziców bagatelizuje potrzebę, jaką jest uświadomienie dziecka w temacie samoobrony i nauczenie go, jak może się bronić.

Czy dziecko samo bronic
Autor: Materiał zewnętrzny

Nie chodzi o to, aby potrafiło się bić i ruszało z piąstką na swojego przeciwnika. Chodzi o umiejętność radzenia sobie w niebezpiecznej sytuacji. Taką możliwość dają na przykład szkoły sztuk walki.

Narzędzia do samoobrony

Akcesoria do samoobrony, takie jak gazy pieprzowe czy paralizatory, można kupić w Polsce bez zezwolenia. Wymagane jest jednak ukończenie 18 lat – dziecko więc nie dostanie takiego środka w (porządnym) sklepie z artykułami do samoobrony. Poza tym istnieje ryzyko, że dziecko użyje takiego narzędzia niezgodnie z jego zastosowaniem, na przykład w szkole, aby pochwalić się przed równieśnikami. Mogłoby w ten sposób zaszkodzić nie tylko sobie, ale i innym.

Korzyści z trenowania sztuk walki

Sport jest bardzo ważny w życiu człowieka, a szczególnie w rozwoju dzieci. Trenowanie sztuk walki to świetny sposób na zapewnienie młodemu człowiekowi odpowiedniej dawki ruchu. Szczególnie, że dzisiejsza młodzież woli spędzać czas przy komputerze lub przed telewizorem. Taki trening poprawia kondycję fizyczną, zwinność i szybkość. Ma pozytywny wpływ na koordynację ruchową i pozwala zmniejszyć poziom stresu i odreagować go, a co za tym idzie – zmniejszyć poziom agresji.

Zalety treningów to nie tylko rozwój fizyczny. Działają pozytywnie także na spostrzegawczość i refleks. Uczą przewidywania i reagowania w niebezpiecznych sytuacjach. Niosą ze sobą także wiedzę teoretyczną – często instruktorzy prowadzą także zajęcia z asertywności, poruszają aspekty psychologiczne, a także tłumaczą, na czym polega samoobrona. Dzięki temu dziecko jest świadome i zyskuje informacje, które mogą przydać mu się w przyszłości – jak działa paralizator, jak wyglądają legalne pałki teleskopowe i wiele innych.

Aspekty rozwoju dziecka trenującego sztuki walki

Wszystko, co dzieje się w życiu młodego człowieka, ma wpływ na jego rozwój i dalsze życie. Sztuki walki niosą ze sobą wiele pozytywnych skutków. Rozwój społeczny wiąże się z zaangażowaniem w pracę w zespole i uczy "zdrowego" współzawodnictwa. Poza tym na treningach maluchy poznają inne dzieci i nawiązują wiele nowych znajomości. Rozwija się także intelekt dziecka – uczy się wielu nowych rzeczy, zapamiętuje techniki, ćwiczy koncentrację. Każda sztuka walki wiąże się z pewną filozofią, którą dziecko poznaje na zajęciach. Rozwój emocjonalny polega na oswajaniu się z wygraną i przegraną, pokonywaniu trudności i nauczeniu się odpowiedniego zachowania w trudnych sytuacjach.

Jeśli dziecko wyraża chęci uczestniczenia w zajęciach i chce trenować sztuki walki, rodzic powinien mu to umożliwić, pamiętając, że taki trening to inwestycja w rozwój i bezpieczeństwo malucha.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat