Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Czas pandemii, czas zabawy

Artykuł

Zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz inne ograniczenia, związane z pandemią COVID-19 zmieniły organizację rodzinnego życia wielu Polaków.

Czas pandemii czas zabawy
Autor: Materiały prasowe

Jednak w nowej rzeczywistości rodzice nie zapomnieli, że radość i nieskrępowana zabawa są dla ich dzieci najważniejsze.

Zdalna praca, opieka nad dziećmi, nauka i wspólna zabawa stały się częścią nowego planu dnia większości polskich rodziców. Jak potwierdzają wyniki badania „Czas zabawy” zrealizowanego na zlecenie marki Barbie przez agencję badawczą SW Research, mimo licznych zadań, dorośli każdego dnia na zabawę z dziećmi przeznaczyli niemal 5 godzin (4 godziny i 48 minut). To dużo, szczególnie, że niemal 2/3 z nich musiało wygospodarować go znacznie więcej niż normalnie (przed pandemią).

Zabawowa rzeczywistość

Nie tylko czas okazał się wyzwaniem, bo zamknięte „w czterech ścianach” rodziny musiały zmierzyć się także z nudą. Dlatego opiekunowie intensywnie poszukiwali i proponowali dzieciom zabawy, dostosowując je do wieku, możliwości lokalowych oraz do własnych preferencji. W opinii samych rodziców (80%) to częściej mamy organizowały czas wolny, zachęcając dzieci do rysowania (41%), zabaw ruchowych i sportowych (29%) oraz do grania w gry planszowe (28%). Tatusiowie także postawili na gry i ruch (odpowiednio 29 % i 28%), wzbogacając ofertę aktywności o zabawy klockami (25%).

Co lubią dzieci?

Animacje rodziców nie zawsze pokrywały się z zainteresowaniami dzieci. Największe rozbieżności dotyczyły zabaw lalkami oraz samochodzikami. W badaniu Barbie „Czas zabawy” dziewczynki wśród trzech ulubionych zajęć wskazywały właśnie zabawę lalkami i domkami (27,4%), rysowanie i aktywności plastyczne (26,4%) oraz śpiewanie i zajęcia muzyczne (19,5%). Chłopcy natomiast potwierdzali, że lubią klocki (28,6%), gry komputerowe (26,4%) oraz zabawy samochodami (23,5%).

Czas pandemii, czas zabawy!

Chociaż rodzice nie zawsze precyzyjnie odczytywali oczekiwania dzieci, pomijając w zabawie np. lalki i samochodziki, to „kowidowy” test zdali celująco poświęcając niemal 1/5 każdej doby na wspólną zabawę! Ta inwestycja w rodzinne relacje będzie tym pełniejsza, jeśli w przyszłości rodzice wsłuchają się w potrzeby dzieci. Zabawy lalkami Barbie, które dzieci tak lubią - odgrywanie scenek z życia rodzinnego, budowania własnego świata czy wyobrażania siebie jako przedstawiciela różnych zawodów - to dla dzieci ważny etap w uczeniu się rzeczywistości. Oswajają się z trudnymi sytuacjami, rozwijają wrażliwość i wyobraźnię oraz uczą się empatii. A to dowody na niezwykłą moc zabawy także, a może nawet w szczególności, lalkami.

Badanie ”Czas zabawy” zostało zrealizowane w dniach 12.05-18.05.2020 przez agencję badawczą SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 527 ankiet z rodzicami dzieci w wieku 3-10 oraz zbadano preferencje 712 dzieci.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat