Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Co w Twoim domu może zmienić suszarka z pompą ciepła?

Artykuł

Wiele osób szuka sposobu na optymalne rozwieszanie prania w mieszkaniu lub w domu - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy niekoniecznie można pozwolić sobie na wystawienie ubrań na balkon lub do ogrodu. Kaloryfery obwieszone bielizną czy składane suszarki zastawiające połowę pokoju nie tylko prezentują się mało estetycznie, ale również niekoniecznie umożliwiają osiągnięcie zadowalającego rezultatu.

Suszarka pompa ciepla
Autor: Materiały prasowe

 Na szczęście producenci sprzętu AGD znaleźli zadowalające rozwiązanie w postaci suszarek bębnowych. Jednym z wariantów takiego urządzenia jest suszarka z pompą ciepła. Czy warto się na nią zdecydować?

1. Suszarki do prania - rodzaje

2. Suszarka z pompą ciepła - co ją wyróżnia?

3. Suszarka do prania z pompą ciepła - najważniejsze zalety

Bębnowa suszarka do prania nie tylko szybko wysuszy ubrania, bieliznę oraz tekstylia domowe, ale także zapobiegnie zmechaceniom i nada tkaninom odpowiednią miękkość. W poniższym tekście wyjaśniamy, jakie dodatkowe korzyści zapewni pompa ciepła.

Suszarki do prania - rodzaje

Większość z nas kojarzy, czym jest suszarka do prania. Budową przypomina ona pralkę, a jej działanie opiera się na wykorzystaniu wtłaczanego do bębna gorącego powietrza. Para o odpowiedniej temperaturze może dokładnie wysuszyć każdy zakamarek odzieży, nadając jej przyjemną miękkość. Istnieje kilka rodzajów suszarek i choć wszystkie wykorzystują podobny mechanizm, zastosowana technologia jest nieco inna.

  • Suszarka wywiewowa (ewakuacyjna)

To najbardziej podstawowy typ suszarek. Najpierw gorące powietrze trafia do bębna, w którym pranie jest suszone. Później zaś powietrze jest wywiewane na zewnątrz. Jak łatwo się domyśleć, ten mechanizm wymaga podłączenia suszarki do systemu wentylacji.

  • Suszarka kondensacyjna

To bardziej zaawansowany wariant. Działanie suszarek kondensacyjnych wykorzystuje zjawisko kondensacji, czyli skraplania cieczy. Po zakończonej pracy gorąca para wodna zostaje schłodzona, a tym samym zamieniona w ciecz. Woda powstała w ten sposób gromadzi się w specjalnym pojemniku, który później wystarczy opróżnić.

  • Suszarka z technologią pompy ciepła

Suszarka z pompą ciepła jest najbardziej zaawansowanym modelem. Różnica pomiędzy nią a dwoma pozostałymi typami nie tkwi jednak w zagospodarowaniu wykorzystanej w pracy pary, ale w sposobie ogrzewania powietrza  niezbędnego do jej działania. Za chwilę przyjrzymy się temu procesowi nieco bliżej. Tu jednak wspomnijmy, że - mimo dość wysokiej ceny - pompa ciepła ogranicza zużycie energii, dzięki czemu suszarki z tą technologią okazują się najbardziej ekonomiczne.

Suszarka z pompą ciepła - co ją wyróżnia?

Suszarki bębnowe z technologią pompy ciepła działają podobnie jak standardowe suszarki kondensacyjne - z drobną, ale bardzo istotną różnicą. Pompa ciepła w niej zastosowana umożliwia odzysk energii cieplnej z otoczenia. Jak dokładnie to działa? Bardzo prosto. Zastosowany mechanizm pozwala odzyskać energię cieplną, a następnie wypuścić z suszarki chłodne powietrze. To rozwiązanie korzystne nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale również ze względów typowo ekonomicznych - pobieranie mniejszej ilości prądu w celu rozgrzania powietrza oznacza po prostu energooszczędne suszenie.

Suszarka do prania z pompą ciepła - najważniejsze zalety

Korzyści, jakie daje suszenie prania w suszarce bębnowej, jest wiele, zaś wybór sprzętu z pompą wznosi te zalety na zupełnie nowy poziom.

Pierwszą, najistotniejszą i najbardziej oczywistą kwestią jest po prostu wygoda. Posiadanie w domu suszarki bębnowej uwalnia od konieczności rozstawiania w domu suszarek stojących czy rozwieszania mało estetycznych sznurków. To duża zaleta - zwłaszcza, gdy dysponujemy niewielkim metrażem i nie mamy możliwości wygospodarowania odrębnego pomieszczenia gospodarczego z funkcją suszarni.

Jeśli natomiast chcemy skupić się stricte na zaletach suszarki z pompą ciepła, musimy podkreślić przede wszystkim, że jest to bardzo energooszczędna suszarka. Korzystanie z niej pochłania zdecydowanie mniej energii niż pobór przy pozostałych typach suszarek, ponieważ możliwe jest działanie w niższej temperaturze. Oczywiście, można zastanawiać się, czy rzeczywiście korzyści takie są odczuwalne. Porównanie tego rodzaju suszarki z innym wariantem pokazuje jednak, że oszczędności są realne, a inwestycja w taki właśnie sprzęt zwraca się już po około 5 latach.

Po drugie, ze względu na działanie pompy ciepła i niższą temperaturę suszenia, cały proces jest bardzo delikatny dla tkanin. Niewysoka temperatura suszenia sprawia, że nie ma obaw, iż ubrania włożone do bębna skurczą się lub uszkodzą, nawet, jeżeli są zrobione z delikatnych tkanin. Dodatkowo producenci wzbogacają urządzenia o dodatkowe funkcje pozwalające utrzymać odzież i inne materiały w dobrej kondycji.

Za przykład może posłużyć wykorzystany w suszarkach Electrolux CycloneCare System z technologią 3D Sense i czujnikami skanującymi strukturę tkaniny i umożliwiającym automatyczne ustawienie parametrów suszenia w celu uzyskania optymalnych rezultatów. Dodatkowe ustawienia pozwalają dopasować parametry suszenia do specyficznych wymagań materiałów, na przykład suszenia wełny. Efektem jest równomierne suszenie, zadbane materiały i konkretne korzyści w każdym cyklu suszenia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat