Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Co powinno jeść półroczne dziecko?

Artykuł

Niemowlę skończyło już pół roku, a teraz z każdym miesiącem będzie coraz ciekawsze otaczającego go świata.

Co powinno jesc polroczne dziecko
Autor: Materiały prasowe

Będzie też coraz bardziej zainteresowane tym, co jedzą rodzice i pokaże swoją gotowość do odkrywania smaków innych niż mleko. Czy na tym etapie mleko wciąż powinno być częścią jego jadłospisu? I jakie produkty powinny pojawić się w menu 6-miesięcznego malucha? Podpowiadamy!

1. Mleko mamy podstawą diety niemowlęcia

Pierwszym pokarmem dziecka po narodzinach zazwyczaj jest mleko mamy, które w początkowym okresie życia dostarcza młodemu organizmowi składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne kluczowe dla harmonijnego rozwoju. Ponieważ karmienie piersią jest złotym standardem żywienia niemowląt, eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia karmić je wyłącznie piersią[1]. W tym czasie pokarm mamy zaspokaja zarówno głód, pragnienie, jak i wszystkie potrzeby dziecka. A co dalej? Drugie półrocze życia maluszka to czas rozszerzania jego jadłospisu. Podstawą diety niemowlęcia wciąż jednak powinno być mleko mamy, a karmienie piersią można kontynuować nawet do 2. roku życia dziecka lub dłużej – ten czas jest zależny od chęci zarówno mamy, jak i malucha.

2. Rozwiązanie, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe

Chociaż karmienie piersią to najlepsze, co mama może dać swojemu dziecku, zdarza się, że na tej drodze pojawiają się trudności. Zbyt mało lub zbyt dużo pokarmu, obolałe czy poranione brodawki, nieprawidłowe chwytanie piersi przez dziecko to tylko kilka z nich. Na szczęście większość z nich udaje się pokonać, a pomoc położnej czy doradcy laktacyjnego jest niezastąpiona. Zdarzają się jednak problemy, które uniemożliwiają kontynuowanie karmienia piersią. Co wtedy? Rodzice nadal mogą wspierać prawidłowy rozwój swojego dziecka poprzez prawidłowe żywienie. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą, który pomoże wybrać dopasowane do potrzeb niemowlęcia w II półroczu życia mleko następne. Taki produkt zawiera m.in. kompozycję ważnych dla rozwoju witamin i składników mineralnych. Przykładem jest Bebiko 2 NUTRIflor Expert, mleko następne zainspirowane mlekiem mamy. To kompletna kompozycja[2] składników odżywczych, w tym 19 witamin oraz składników mineralnych[3], która nie zawiera konserwantów i barwników[4]. Zgodnie z przepisami prawa zawiera m.in. wapń i witaminę D, niezbędne do prawidłowego rozwoju kości i zębów, witaminy A, C i D dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy, kwas ALA (omega 3), niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej czy DHA (omega 3), który wspiera prawidłowy rozwój wzroku[5] i mózgu, a także unikalną kompozycję błonnika GOS/FOS. 93% dzieci bardzo dobrze toleruje to mleko następne już od 1. butelki![6]

3. Właściwa kolejność rozszerzania diety

Drugie półrocze życia to moment, aby maluch poznał również smaki inne niż mleko – to czas rozszerzania diety! Etap urozmaicania jadłospisu to wspaniała przygoda zarówno dla niemowlęcia, jak i dla rodziców, która może przynieść wiele radości. Warto jednak do rozszerzania diety podjeść z głową. Aby wykształcić u maluszka prawidłowe nawyki żywieniowe, jego dieta powinna być urozmaicana stopniowo. W jakiej kolejności wprowadzać nowe smaki?

Jako pierwsze w menu małego smakosza powinny pojawić się pojedyncze warzywa, najlepiej te zielone, których wytrawny smak może być dla dziecka trudniejszy do zaakceptowania.

Po ok. 2 tygodniach od wprowadzenia pierwszych warzyw przychodzi czas na pojedyncze owoce. Jednocześnie nadal należy podawać warzywa.

Kolejnym nowym smakiem w diecie niemowlęcia powinny być produkty zbożowe, na przykład w postaci kaszek o gładkiej konsystencji, skomponowane z pojedynczych zbóż (na kaszki zawierające różnorodne zboża przyjdzie czas).

Ostatnim etapem rozszerzania diety jest wprowadzenie do niej chudego mięsa, ryb oraz jajek.

Warto pamiętać, że moment urozmaicania jadłospisu służy zapoznaniu dziecka z nowymi smakami – na początku wystarczy kilka łyżeczek nowego pokarmu. Należy też dopasować konsystencję posiłków do możliwości dziecka – na tym etapie najlepiej sprawdzą się jedno-, a następnie kilkuskładnikowe posiłki o gładkiej konsystencji. Wsparciem dla rodziców może być żywność przeznaczona dla niemowląt, ze wskazaniem wieku na opakowaniu, która zgodnie z przepisami prawa musi spełniać surowe normy jakości.

Więcej o żywieniu i więcej o rozwoju

O karmieniu piersią, karmieniu mlekiem następnym, rozszerzaniu diety oraz sposobach na wspieranie rozwoju dziecka w 1. roku życia i na kolejnych etapach przeczytasz na www.BebiKlub.pl. Tam czekają na Ciebie również eksperci, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

[2] Zgodnie z przepisami prawa, tak jak inne mleka następne.

[3] Bebiko 2, tak jak inne mleka następne, zawiera wymagane przepisami prawa witaminy i składniki mineralne oraz inne składniki odżywcze.

[4] Zgodnie z przepisami prawa wszystkie mleka następne nie zawierają konserwantów i barwników.

[5] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

[6] Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07-29.07.2021.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat