Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Co dziesiąte dziecko nie czuje akceptacji

Artykuł

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją, z tej okazji przypominamy, jak ważne jest wspieranie najmłodszych w zrozumieniu siebie, swoich emocji i zaakceptowaniu codziennych wyzwań.

Co10dziecko-akceptacja
Autor: Materiały prasowe

Statystyki są przerażające, zgodnie z raportem „Młode Głowy”, co dziesiąty uczeń przyznał, że nie ma ani jednej osoby, która go w pełni rozumie i akceptuje. Aby móc wspierać dzieci od najmłodszych lat, musimy najpierw zrozumieć ich świat. Odpowiedź na pytanie, jak to zrobić znajduje się w e-booku „Zrozumieć dziecięcy świat” przygotowanym jako wsparcie rodziców i opiekunów przez uznanego psychologa – Przemysława Staronia we współpracy z marką BABY born.

Jak możemy wspierać dzieci na co dzień?

Z danych zawartych w raporcie „Młode głowy” wynika, że prawie jedno na troje dzieci (29,3%) zmaga się z podejrzeniem depresji, a jednym z kluczowych powodów tak wysokiego odsetka jest niska samoocena. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ samoocena stanowi fundament naszego rozwoju i wpływa praktycznie na każdą sferę życia. To, jak postrzegamy siebie, ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie – kształtuje relacje z innymi i sposób myślenia o sobie. Ponadto niska samoocena utrudnia czerpanie radości z życia, zrozumienie siebie i innych oraz zbudowanie pełnej więzi z otoczeniem.

Świat dziecka kształtuje się przez całe życie – zarówno w teorii, jak i w praktyce. W dzisiejszym zabieganym świecie równie istotne jest, aby dorośli starali się zrozumieć świat dzieci, jak i to, jak dzieci postrzegają świat dorosłych. To naturalne, że tłumacząc skomplikowane, często abstrakcyjne zagadnienia, napotykamy trudności. Kluczowa staje się więc umiejętność identyfikowania tych barier i wyjścia poza utarte schematy, by dziecko nie tylko poczuło, że coraz lepiej rozumie otaczający je świat, ale także, że świat wokół dostrzega i rozumie jego potrzeby oraz że może liczyć na wsparcie, kiedy ucząc się świata i właściwych reakcji czy zachowań popełni błąd.

To właśnie doświadczenie stanowi fundament uczenia się. Warto pamiętać, że aparat myślenia i rozumowania rozwija się podobnie jak aparat uwagi, czyli umiejętność logicznego myślenia nabywana jest wraz z wiekiem. Czasem dziecko może być w takim momencie swojego rozwoju, w którym nie wykształciły się podstawy rozumowania pozwalające mu pojąć nasze uzasadnienie. Warto pozwolić dziecku samemu doświadczać i wyciągać wnioski. Jeżeli dziecko nie słucha, pozwól mu doświadczyć skutków jego działań, oczywiście w granicach bezpieczeństwa – tłumaczy psycholog Przemysław Staroń. Tak jak w znanym powiedzeniu „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” – dodaje.

„Zrozumieć dziecięcy świat” – poradnik świadomego rodzica

Homeostaza to termin naukowy odnoszący się do stanu równowagi biologicznej, w którym organizm jest w pełni stabilny, a wszystkie jego potrzeby – fizyczne, psychiczne i emocjonalne – są zaspokojone. Jest to fundamentalny mechanizm, który pozwala organizmowi funkcjonować w harmonii i zapewnia zdrowie. Co jednak ma to wspólnego z wspieraniem dzieci w trudnych chwilach? Otóż, kiedy potrzeby biologiczne są niezaspokojone, organizm reaguje w sposób, który może prowadzić do wybuchów drażliwości, napięć czy nawet zmniejszonej zdolności do koncentracji. To naturalna reakcja organizmu na brak równowagi.

Dane z raportu „Młode Głowy” pokazują także, że aż 10,5% uczniów twierdzi, że nie ma nikogo przed kim może być w 100% sobą, a co trzeci młody człowiek (37,5%) czuje się samotny. Akceptacja jest kluczem do zrozumienia, dlatego trzeba dawać dzieciom przestrzeń do tego, aby mogły wyrażać swoje emocje – także te negatywne, gdyż są one całkowicie naturalne. Z punktu widzenia rodzica, sytuacje, w których nasze dziecko przeżywa chwilowy spadek kondycji psychofizycznej, mogą być wyzwaniem, a widok dziecka, które nie czuje się dobrze, może wywoływać niepokój i poczucie bezradności. Zdarza się również, że dziecko nie jest w stanie zwerbalizować tego, co czuje, dlatego tak istotna jest uważność opiekuna. Emocje można rozpoznać po zachowaniu, co pozwoli nam wyjść z inicjatywą, aby pomóc dziecku wyrazić i zrozumieć to, co czuje.

Gorąco zachęcajmy nawet najmłodsze dzieci do komunikowania potrzeb, aby miały poczucie, że asertywność jest zdrowa – wskazuje w e-booku „Zrozumieć dziecięcy świat” psycholog Przemysław Staroń.

Pamiętajmy, że gorsze momenty w samopoczuciu są częścią życia – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy gest, każda rozmowa i każde wsparcie mają ogromną moc. Bez znaczenia czy jesteś rodzicem, opiekunem, nauczycielem, czy przyjacielem rodziny – wspólnie możemy budować świat, w którym dzieci czują się bezpieczne i rozumiane, a w efekcie wyrastają na szczęśliwych, świadomych dorosłych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Delfinek i ja

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat