Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ciąża – czas oczekiwania na malucha

Artykuł

Ciąża to najprościej rzecz ujmując czas oczekiwania na malucha. Rozpoczyna się poczęciem a kończy porodem. Międzyczasie jednak przez trzy kwartały dziecko wzrasta i rozwija się w łonie matki.

Ciaza czas oczekiwania
Autor: Materiał zewnętrzny

Drogie Panie, poznajcie kilka podstawowych faktów na temat ciąży.

Poczęcie

Rozmnażanie, czyli zradzanie nowych organizmów w celu przetrwania gatunku, stanowi jedną z podstawowych funkcji życiowych. Na początku dochodzi do poczęcia, czyli powstania zalążka nowego organizmu. Dzieje się tak w wyniku połączenia męskiej komórki plemnikowej z żeńską komórką jajową, co nazywa się zapłodnieniem. Komórka jajowa w wyniku fazy owulacyjnej cyklu menstruacyjnego wędruje w kierunku macicy. Gdy w tym czasie napotka plemnika – zostaje zapłodniona, gdy to się nie zdarzy – obumiera. Zapłodniona komórka jajowa, czyli zygota, zaczyna się dzielić, efektem czego tworzy zarodek. Ten pod wpływem wydzielanych przez gruczoły hormonów zagnieżdża się w macicy.

Pierwszy trymestr ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży matka odczuwa największe dolegliwości. Osłabienie, mdłości i bolesność piersi najbardziej dają się we znaki. Tymczasem dziecko w najlepsze się kształtuje. Powstają zalążki wszystkich organów, które w dalszym toku ostatecznie się ukształtują.

Drugi oraz trzeci trymestr ciąży

Przełom pierwszego i drugiego trymestru ciąży to czas gdy zarodek staje się płodem. W drugim trymestrze matka odczuwa najmniejsze dolegliwości, za to w trzecim czuje się ociężała ze względu na to, iż maluch wcale już nie pozostaje taki mały. W drugim i trzecim trymestrze dziecko intensywnie wzrasta i się rozwija. Kształtują się finalnie wszystkie organy, jako ostatnie płuca.

Poród

Po czterdziestu tygodniach, czyli dziewięciu miesiącach, albo po prostu trzech kwartałach, nadchodzi chwila porodu. Zaczyna się od skurczów macicy, które przybierają na częstotliwości i sile. Gdy odchodzą wody płodowe następuje poród właściwy. Matka rodzi dziecko albo siłami natury albo z pomocą chirurgiczną przez tak zwane cesarskie cięcie. Na koniec kobieta rodzi niepotrzebne już łożysko. W tej chwili powstaje też tak zwany instynkt macierzyński. Ta wielka radość łącząca na zawsze matkę z dzieckiem to efekt działania wydzielającej się wówczas oksytocyny.

Ciąża pojedyncza a ciąża mnoga

Przeważnie ciąża okazuje się pojedyncza, gdy w łonie kobiety znajduje się jeden płód. Istnieją przypadki, iż płodów znajduje się dwa lub więcej, co nazywa się ciążą mnogą. Ciąża mnoga nie stanowi większego ryzyka niż ciąża pojedyncza, choć na pewno każdy baczniej jej się przygląda i bardziej na nią uważa.

Ciąża maciczna a ciąża pozamaciczna

Prawidłowa ciąża rozwija się w macicy, można więc ją nazwać ciążą maciczną. Patologiczna ciąża rozwija się z kolei pozamaciczną, stąd jej nazwa jako ciąży pozamacicznej. Jeśli nie rozwija się ona w macicy, to rozwija się albo w jajniku, albo w jajowodzie, albo w szyjce macicy, albo w jamie brzusznej i zawsze zagraża życiu kobiety. O ile ciąża maciczna, jeśli nie zachodzą inne problemy, kończy się porodem, o tyle ciąża pozamaciczna kończy się poronieniem lub konieczny usunięciem płodu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat