Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Chodzik dziecięcy – czy to dobre rozwiązanie dla dziecka?

Artykuł

Sklepy dla dzieci pełne są akcesoriów, które ułatwiają życie codzienne z maluchem. Jedne z nich rzeczywiście są warte swojej ceny i warto się na nie skusić. Inne w praktyce okazują się mało przydatne.

Chodzik dzieciecy
Autor: adobe stock

Dodatkowo wiele gadżetów dla najmłodszych wymaga znalezienia rozsądnego kompromisu pomiędzy zdrowiem dziecka a komfortem rodziców. Około pierwszego roku życia uwaga rodziców bardzo często zwraca się ku chodzikom dla dzieci. Sprawdźmy, co to za akcesoria i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Pokonywanie kolejnych etapów rozwoju dziecka wzbudza u rodziców duże emocje. Pierwsze słowo, ząbek, samodzielne siadanie czy próby chodzenia to nierzadko przedmiot żywiołowych dyskusji wśród rodziny i znajomych. Nierzadko rodzice, kierując się najlepszymi intencjami, próbują ułatwić maluchowi zdobywanie tych pierwszych umiejętności. W przypadku nauki chodzenia nie jest to wskazane. Natura wie, co robi i najlepszą wskazówką dla rodziców jest przekonanie ich, by respektowali tempo rozwoju dziecka i podążali za jego możliwościami.

Przed pierwszym krokiem

Chodzik dla niemowlaka nie jest sposobem na szybką naukę chodzenia. Maluchy muszą się tego nauczyć samodzielnie. Nie jest to łatwa droga. Czasami mozolna, pełna upadków i bolesnych otarć, ale zdaniem ortopedów dla zdrowia dziecka nie wolno tu iść na skróty – mówi przedstawiciel portalu linkbaby.pl.

Dziecko poprzez ciągłe wstawanie i upadanie, wspinanie się, chodzenie wzdłuż kanapy, czy fotela ćwiczy koordynację ruchów, siłę mięśni, uczy się szacować odległość, rozwija koncentrację, nabiera wiary w siebie. Nie da się i nawet nie należy próbować tego okresu skrócić.

Dziecko ma na naukę chodzenia kilka miesięcy. Są dzieci, które roczek przechodzą już na własnych nogach. Za prawidłowe uważa się również, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki aż do 16 miesiąca życia. Decyduje o tym nie tylko sprawność ruchowa, ale także otwartość, ciekawość świata, lękliwość, odporność na niepowodzenia.

Chodzik dla niemowlaka?

Chodzik dziecięcy, czyli podwieszone, miękkie siedzisko na prostokątnym lub okrągłym stelażu na kółkach można traktować jako wsparcie i dodatkową zabawkę, która uatrakcyjni dziecku czas spędzany w domu lub pozwoli mu zająć się chwilę sobą na czas kąpieli rodzica czy przygotowania przez niego obiadu. Wszyscy, którzy mają za sobą okres nauki chodzenia u dzieci wiedzą, jak absorbujące i męczące jest chodzenie krok w krok w pół zgiętej pozycji za malcem mającym niewyczerpane pokłady energii i nieustanną chęć poznawania otaczającego świata.

Chodziki dla dzieci są często wyposażone w grające czy migoczące pulpity, które na jakiś czas absorbują uwagę maluchów. Oczywiście należy pamiętać, by dziecko poruszało się w chodziku na równej, prostej powierzchni, z dala od schodów czy progów. Do chodzika nie należy też wsadzać dziecka, które jeszcze samodzielnie nie siedzi, czy też nie przejawia chęci do chodzenia. Wymuszona pionowa postawa jest zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa i miednicy - mówi ekspert sklepu linkbaby.pl.

Jak wybrać chodzik?

Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów, przy wyborze chodzika dla dziecka liczy się przede wszystkim jakość. W przypadku renomowanych firm możemy być spokojni o atesty i bezpieczeństwo dziecka. Plastikowe czy materiałowe elementy nie uczulają, a kółka nie odpadną po pierwszym użyciu.

Chodzik dla dziecka można z powodzeniem kupić z drugiej ręki, bo gadżet jest używany krótko i nie zdąży się zniszczyć. Z doświadczenia wiemy jednak, że wiele mam, cioć, babć i przyjaciółek domu wprost nie może się powstrzymać przed zrobieniem maluchowi kolejnego prezentu. Radość z zakupów jest niemal tak wielka, jak zachwyt obdarowanego. Chodzik dla dziecka może być użytecznym podarkiem pod warunkiem, że używamy go z umiarem i dajemy dziecku czas i przestrzeń na zdobywanie nowych umiejętności we własnym tempie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat