Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Chcesz zatrudnić nianię? Pamiętaj o umowie

Artykuł

Konieczność zatrudnienia opiekunki do dziecka jest dla wielu rodziców dużym stresem. Nic dziwnego – nagle muszą powierzyć zupełnie obcej osobie swój największy skarb.

Niania umowa
Autor: Materiały prasowe

Podpisywanie umowy z nianią to w Polsce wciąż rzadkość, tymczasem warto o tym pamiętać. Dlaczego?

Gwarancja bezpieczeństwa

Opiekunka to osoba, na której powinniśmy polegać, i na którą zawsze możemy liczyć. Mimo zaufania, jakim musimy obdarzyć nianię jeszcze przed rozpoczęciem jej pracy, warto pamiętać także o zabezpieczeniu na ewentualny gorszy czas. Umowa dokładnie określa to, do czego zobowiązujemy opiekunkę, dzięki temu możemy być pewni, że unikniemy problemów z późniejszym egzekwowaniem jej obowiązków. A gdyby chciała z dnia na dzień zrezygnować z pracy, odpowiedni zapis
w dokumencie będzie gwarancją, że nie zostaniemy nagle sami.

Spis obowiązków

Wzór umowy o opiekę nad dzieckiem można znaleźć na przykład w aplikacji Spinker, która umożliwia zawieranie dokumentów na odległość. Dzięki temu każda ze stron będzie mogła przeczytać dokument bez pośpiechu i bez konieczności umawiania specjalnego spotkania przeanalizować prawa i obowiązki. W umowie znalazły się zapisy dotyczące najważniejszych obowiązków niani, m.in. przygotowywania posiłków dla dziecka podczas sprawowania opieki, wychodzenia na spacer w okolicach miejsca pracy czy niezwłocznego skontaktowania się z rodzicami w razie choroby malucha. Niezwykle istotny jest także zapis, który mówi, że jeśli niania nie będzie mogła sprawować opieki w danym dniu lub godzinach, poinformuje o tym pracodawcę niezwłocznie, w miarę możliwości nie później niż na określoną w umowie ilość dni przed ustalonym terminem sprawowania opieki.

– Podpisanie umowy i precyzyjne określenie reguł współpracy służy nie tylko możliwości dochodzenia od drugiej strony ewentualnych roszczeń, ale przede wszystkim zwiększa poczucie odpowiedzialności za realizację umowy i pozwala na uniknięcie nieprozumień, które zwykle wynikają z niedopowiedzeń i odmiennego rozumienia przez strony swoich obowiązków – uważa radca prawny Maciej Skory z Kancelarii IURICO. – Sporządzenie i podpisanie odpowiedniego dokumentu minimalizuje także ryzyko konfliktów i pojawienia się emocji, które mogą negatywnie wpływać na komfort współpracy. Tymczasem dziecko – jako bystry obserwator – natychmiast wychwyci napiętą atmosferę między rodzicem i opiekunką – dodaje.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat