Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Brak ruchu u dzieci napawa niepokojem

Artykuł

Aktywne i przebywające na świeżym powietrzu dzieci chorują mniej – wynika z opublikowanego w 2023 roku badania naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Brak ruchu dzieci niepokoj
Autor: Materiały prasowe

Niestety dane dotyczące aktywności fizycznej najmłodszych w Polsce są alarmujące – już co dziesiąty uczeń 2. klasy szkoły podstawowej nie uprawia sportu – wskazuje badanie zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka w 2022 r. Nie napawa optymizmem również fakt, że statystyka ta nie ulega wielkim zmianom z wiekiem. Co zrobić, aby już od najmłodszych lat nauczyć podopiecznych czerpania radości z aktywności i przebywania na świeżym powietrzu?

Sport to zdrowie

Niewielki odsetek dzieci i młodzieży aktywnych fizycznie oraz wysoki poziom ich zmęczenia i brak energii życiowej budzą niepokój. Niewystarczająca ilość ruchu u małoletnich może powodować nie tylko wady postawy czy ograniczoną motorykę, ale także wpływać na zmęczenie fizyczne i umysłowe. Co więcej, globalnie rośnie także odsetek młodych osób cierpiących na nadwagę. Według danych WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie.

Braku zainteresowania sportem możemy doszukiwać się między innymi w fascynacji technologią. Według danych Digital Care z 2022 roku już ponad 44% dzieci w Polsce korzysta z telefonu do 3 godzin dziennie, a kolejne 40% – od 3 godzin w górę.
Na szczęście świadomość rodziców i opiekunów w zakresie ograniczania wykorzystania sprzętów multimedialnych emitujących liczne bodźce oraz potrzeba obcowania młodocianych z naturą stale rośnie. Na popularności zyskują takie rozwiązania jak zielone szkoły czy leśne przedszkola wywodzące się ze Skandynawii, polegające na organizacji całodniowej aktywność dla dzieci na łonie natury, np. w lesie – wskazuje Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland.

Wdrożenie tego typu rozwijającej rozrywki dla najmłodszych to nic trudnego także w domowych warunkach, np. w ogrodzie lub na balkonie. Odpowiednio zaprojektowany – z myślą o rozwoju motoryki, sprawności fizycznej i wyobraźni plac zabaw, może posłużyć dziecku przez lata.

Rozwój poprzez zabawę

Sprawność ruchową, umiejętności wspinania, czołgania się i dużą dozę innych aktywności oraz frajdy sprawią dzieciom wielofunkcyjne sprzęty jak np. małpie gaje. Posiadają one m.in. drabinki, zjeżdżalnie czy tunele, które mogą być wykorzystywane łącznie lub wybiórczo – w zależności od wielkości przydomowego placu zabaw. Takie atrakcje fantastycznie wpływają na poprawę gibkości, sprawności, koordynacji ruchowej, a także na testowanie własnych możliwości i ograniczeń przez dzieci.

Warto wiedzieć, że domowe place zabaw to nie tylko atrakcje ruchowe, ale również kształtowanie umiejętności manualnych. Ile frajdy daje bowiem dzieciom piaskownica! W oczach malucha to istny plac budowy. Na rynku można znaleźć rozwiązania, które łączą zabawę z piaskiem i wodą, co daje jeszcze więcej radości, możliwości i aktywacji zmysłów. Pod zabawą ukrywa się rozwój motoryki małej, czyli pracy rączek malucha i rozbudowy ich sprawności. Aktywności jak np. rysowanie na piasku, przesiewanie go, usypywanie kształtów czy w końcu lepienie babek stymulują rozwój, a ponadto kształtują kreatywność.

Pozostając przy pobudzaniu kreatywności – planując przydomowy plac zabaw – nie można zapomnieć o dziecięcym domku. To prawdziwa uczta dla wyobraźni. Nic tak wspaniale nie kształtuje kreatywności, jak odgrywanie ról. Produkty tego typu dostępne na rynku, bardzo często są wielozadaniowe i “rosną” razem z dzieckiem. Przykładem może być Domek Miejski Little Tikes, który poza klasycznym zastosowaniem, potrafi zmienić się w ściankę z obręczą do koszykówki oraz bramkę do piłki nożnej, dzięki czemu, zgodnie z informacją producenta, nadaje się dla dzieci od 18 miesięcy do 5 lat.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiedząc już, w jaki sposób chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń, by nie tylko zapewnić dziecku zabawę, ale i odpowiedni rozwój, staniemy przed dylematem – na co zwrócić uwagę przy samym zakupie sprzętów.

Zastanawiając się nad materiałem, należy przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie dziecka, ale również o trwałości i odporności na zmienne warunki pogodowe, na które sprzęty ogrodowe lub balkonowe są wystawiane. Obserwujemy, że Little Tikes od MGAE, są przekazywane między dziećmi z pokolenia na pokolenie, co świadczy o bardzo wysokiej trwałości i jakości. Potwierdzeniem tego jest również wyróżnienie Konsumenckiego Lidera Jakości 2023 w kategorii zabawek ogrodowych dla dzieci – mówi Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland. Nasze piaskownice, zjeżdżalnie, dziecięce kosiarki, autka czy małpie gaje poleca aż 92% rodziców, którzy zdecydowali na ich zakup – dodaje.

Z pomocą przychodzą również przepisy m.in. najnowsza Dyrektywa UE w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Jednak nie zwalnia to opiekunów od sprawdzenia, czy wybrany przedmiot posiada odpowiednie oznaczenia oraz jest starannie wykonany.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat