Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Bóle pleców w ciąży – jak rozpoznać rwę kulszową?

Artykuł

Bóle pleców w ciąży to typowa przypadłość, na którą uskarża się wiele pań spodziewających się dziecka.

Bole plecow ciaza
Autor: Materiały zewnętrzne

Niektóre kobiety zmagają się jednak z dużo silniejszymi dolegliwościami bólowymi, za które odpowiada rwa kulszowa. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i w jaki sposób złagodzić objawy.

Bóle pleców w okresie oczekiwania na dziecko zdarzają się bardzo często. Dochodzi bowiem do wielu zmian przeciążeniowych, a ponadto wraz ze wzrostem dziecka zmienia się kształt kręgosłupa. To wszystko skutkuje pojawianiem się przewlekłych dolegliwości bólowych w dolnym odcinku pleców. Na ogromny dyskomfort uskarżają się przede wszystkim kobiety, które zaatakuje rwa kulszowa w ciąży.

Rwa kulszowa, czyli co?

Rwa kulszowa to przypadłość, która pojawia się na skutek uciskania nerwu kulszowego. Dochodzi do tego z powodu występującego stanu zapalnego lub dyskopatii dolnego odcinka kręgosłupa.

Rwa kulszowa w ciąży wynika przede wszystkim ze zmiany środka ciężkości ciała, co powoduje ucisk nerwu kulszowego. Można jednak wskazać kilka innych czynników odpowiadających za pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości. Są to:

  • pozycja siedząca,
  • wykonywanie nagłego ruchu,
  • nadmierne angażowanie jednej grupy mięśni,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa.

Jak rozpoznać rwę kulszową w ciąży?

Rwa kulszowa w ciąży daje wiele charakterystycznych objawów, jednak dolegliwości można ją pomylić z innymi bólami pleców.

Jeśli odczuwasz:

  • silny promieniujący ból,
  • mrowienie, pieczenie, drętwienie nogi,
  • osłabienie mięśni,
  • zaburzenia czucia w kończynach (jednej lub dwóch),

to może być rwa kulszowa – objawy na to wskazują. Możesz ją podejrzewać, jeżeli symptomy utrudniają chodzenie, a nawet codzienne funkcjonowanie.

Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie radzić?

Czas trwania ataku rwy kulszowej jest właściwie nie do przewidzenia. Jednego dnia może przejść po kilku godzinach, gdy na przykład płód zmieni swoje położenie w brzuchu. Innym razem dolegliwości utrzymują się przez wiele tygodni, nierzadko ciągnąć się aż do samego porodu.

Zastanawiasz się, jak sobie radzić z rwą kulszową w ciąży? Pierwszym krokiem jest przyjęcie takiej pozycji, dzięki której złagodzisz dolegliwości bólowe. Szczególnie polecana jest pozycja embrionalna.

W momencie pojawienia się objawów warto skorzystać także z domowych sposobów, takich jak np. zimne okłady, masaż strumieniem wody, odpoczynek.

Jeśli dolegliwości ustąpią, nie należy lekceważyć rwy kulszowej. Koniecznością może okazać się rehabilitacja, o ile nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania. Fizjoterapeuta przeprowadzi skuteczną terapię z wykorzystaniem indywidualnie dobranych metod. Dzięki temu nie tylko zmniejszy dolegliwości bólowe, ale i pomoże uniknąć podobnych ataków w przyszłości.

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat