Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Ból w ciąży - kiedy musisz się obawiać a kiedy nie?

Artykuł

Ciąża to wyjątkowy, ale również niełatwy czas w życiu kobiety, która decyduje się na macierzyństwo. Z jednej strony jest to okres radosnego oczekiwania, z drugiej zaś czas sporych zmian w organizmie przyszłej mamy oraz niepokoju związanego z przebiegiem ciąży oraz zdrowiem dziecka jak i przyszłej mamy. Niepokój ten nasila się szczególnie w sytuacji gdy ciężarna kobieta zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe. Czy zawsze jednak są one sygnałem alarmowym? Kiedy należy się obawiać a kiedy mamy do czynienia z całkowicie bezpieczną, normalną reakcją naszego organizmu? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Bol w ciazy kiedy obawiac
Autor: Materiały zewnętrzne

Wszyscy doskonale wiemy, że ból najczęściej świadczy o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Stanowi on swoisty sygnał ostrzegawczy, dzięki któremu unikamy niebezpiecznych zachowań czy w porę szukamy pomocy lekarskiej. Warto jednak mieć świadomość, że w czasie ciąży ciało kobiety bardzo dynamicznie się zmienia i niektóre z dolegliwości mogą być całkowicie niegroźne.

Bóle żeber - w trzecim trymestrze nie ma powodów do obaw

Jeśli jesteś w ciąży nie powinnaś lekceważyć swojego stanu zdrowia i ból, który odczuwasz może  świadczyć o tym, że potrzebujesz pomocy. Czasem jest jednak po prostu związany z powiększającą się macicą oraz ruchami dziecka. Zdarza to się szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym może zaś wiązać się ze stresem, który bywa wywołany zmianami hormonalnymi czy obawami związanymi z ciążą. Więcej informacji o tym znajdziesz tutaj Ból żeber w ciąży – czy należy się niepokoić? Przyczyny i leczenie dolegliwości

Bóle związane ze skurczami macicy

To jeden z największych lęków kobiet ciężarnych. Wiele z nas ma bowiem przekonanie, że jeśli pojawiają się przed wyznaczonym terminem mogą oznaczać rozpoczynające się poronienie lub przedwczesny poród. Rzeczywiście, silne bóle brzucha w pierwszym trymestrze są sygnałem, który powinien zaniepokoić ciężarną. Podobnie w drugim, kiedy dziecko nie jest jeszcze zdolne do samodzielnego przeżycia. Warto jednak mieć świadomość, że w trzecim trymestrze ciąży często pojawiają się tak zwane skurcze przepowiadające, które oznaczają, że macica po prostu przygotowuje się do wykonania swojego zadania i nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Oczywiście, jeśli ból jest silny i nie mija - wówczas potrzebna będzie konsultacja lekarska. Przy lekkich dolegliwościach w tym czasie nie należy jednak wpadać w panikę.

Kiedy ból w ciąży powinien nas zaniepokoić?

Bólu odczuwanego w czasie ciąży nie należy jednak lekceważyć. Bardzo często jest on bowiem sygnałem, że zarówno kobieta ciężarna, jak i płód mogą wymagać pomocy lekarskiej. Jakie rodzaje bólu powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim nagłe ataki o dużym nasileniu - niezależnie od tego, jakich części ciała dotykają. Poza tym bardzo niepokojącym sygnałem jest ból brzucha promieniujący do pleców i pachwin, któremu towarzyszy krwawienie lub plamienie. Ciężarna kobieta nie powinna lekceważyć również bólu w okolicach serca lub nerek - takie dolegliwości warto skonsultować z lekarzem.

Dziękujemy portali parentingowemu Puppo.pl za udzielenie nam porad.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat