Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Bo bezpieczna zabawa, to najlepsza zabawa!

Artykuł

W sierpniu 2023 Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy dotyczący bezpieczeństwa zabawek.

Bezpieczna zabawa najlepsza
Autor: Materiały prasowe

Warto podkreślić, że już na ten moment zabawki dostępne na terenie Unii Europejskiej są najbezpieczniejszymi na świecie, a proponowane przepisy koncentrują się głównie wokół szkodliwych chemikaliów. Zmiany mają również zmniejszyć liczbę niebezpiecznych produktów sprzedawanych przez Internet, co wyrówna przepływ między producentami, a importerami i zapewni płynną dystrybucje na rynkach europejskich. Zaawansowane technologie cyfrowe mają pomóc w wykrywaniu niebezpiecznych zabawek, a co za tym idzie, w eliminacji nieuczciwej konkurencji.

Bezpieczeństwo naszego dziecka to najważniejszy aspekt wychowania. Jednak, żeby mogło się prawidłowo rozwijać potrzebuje, aby zaopiekowanych zostało jeszcze kilka innych kwestii. Jedną z nich jest niewątpliwie zabawa, która rozwija kreatywność i pomysłowość. Wybierając zabawki dla naszej pociechy, pamiętajmy o zweryfikowaniu czy interesujący nas produkt spełnia normy obowiązujące w Unii Europejskiej – posiada atest. Jeśli produkt przeszedł wymagane testy, na opakowaniu powinno znaleźć się oznaczenie CE (Conformité Européenne). Oznacza to, że jest zgodny z wymaganiami obowiązującymi na rynku, a producent deklaruje, że odpowiedni dla dzieci.
Jakie badania przechodzi produkt, aby otrzymać znak CE i jak go rozróżnić?

Otrzymanie znaku CE reguluje konkretna dyrektywa. Oznakowanie to wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Europejczycy kojarzą ten znak z bezpieczeństwem zabawek, ale niestety często mylą go z dobrze przemyślanym i celowo skonstruowanym w ten sposób znakiem „China Export”, który myli konsumentów i naśladuje oficjalne oznaczenie. Mimo tego, że jest to działanie nielegalne i wiążące się z nałożeniem grzywny, nadal zdarza się napotkać produkty udające te atestowane.

Wierzymy, że nowe przepisy umożliwią łatwiejsze wykrywanie niebezpiecznych zabawek i zminimalizują tego typu nieczyste zagrania, które wprowadzają konsumentów w błąd. Zależy nam, aby produkty, którymi bawią się dzieci były w pełni bezpieczne i przebadane. Atest, który posiadają nasze zabawki weryfikuje je pod wieloma względami, także oznaczeń – mówi Katarzyna Spieszko, Marketing Manager, MGA Entertainment Poland Jeżeli zabawka może okazać się niebezpieczna dla danej grupy wiekowej konsument musi mieć taką informację, w innym przypadku może mieć to bardzo nieprzyjemne konsekwencje, jak np. zadławienie się elementem przez małe dzieci czy spożyciem szkodliwej substancji chemicznej – dodaje.

Niebezpieczna zabawa z pozoru bezpieczną zabawką

Chyba każdy rodzic choć raz w życiu dał się przekonać swojemu dziecku do zakupu zabawki, która była w trendzie, ponieważ „wszystkie dzieci z klasy to mają”. Często zaś, z pozoru klasycznie i niegroźnie wyglądające zabawki mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Gumowe i plastikowe lalki, dinozaury, a nawet gryzaki dla niemowląt mogą być źródłem niebezpiecznych związków chemicznych. Tylko w okresie od marca do września 2022 roku UOKiK zakwestionował 62 na 220 badanych przypadków, czyli aż 28%! Natomiast w 69% zabawek urząd stwierdził więcej niż jedną niezgodność formalną. Zabawki te posiadały zbyt duże stężenie ftalanów, czyli związków chemicznych służących do zmiękczania plastiku i zwiększania jego elastyczności mającego wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje zdrowotne u dzieci.

Nowe przepisy i wniosek Komisji Europejskiej to bardzo dobre posunięcie zwłaszcza dlatego, że większość związków chemicznych zawartych w zabawkach jest niewyczuwalna – nie ma zapachu ani smaku, a ocena zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanych laboratorium. Rodzicom ciężko jest więc stwierdzić, że dany produkt może być dla ich dzieci niebezpieczny – dodaje Katarzyna Spieszko, MGA Entertainment Poland.

Wniosek gwarantuje, że w Unii Europejskiej sprzedawane będą tylko bezpieczne zabawki posiadające cyfrowy paszport produktu. Będzie on zawierał szczegółowe informacje na temat zgodności z przepisami proponowanego rozporządzenia. Importerzy będą musieli te paszporty przedstawiać, aby produkt mógł być sprzedawany w UE – zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Wyspecjalizowany system informatyczny będzie weryfikował wszystkie cyfrowe paszporty i identyfikował przesyłki, które wymagają kontroli celnych. Inspektorzy krajowi będą nieustannie przeprowadzać kontrole zabawek i zapewniają, że jeżeli na rynku pojawią się niebezpieczne zabawki, o których zapisy nie zostały wyraźnie sformułowane w rozporządzeniu, wniosek uprawnia Komisję do zażądania wycofania tych zabawek z rynku.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat