Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Blaski i cienie macierzyństwa

Artykuł

Ciąża to początek wspaniałej przygody, narodziny dziecka są cudem, a jego uśmiech najlepszą nagrodą – te stwierdzenia są prawdą o macierzyństwie tak samo, jak prawdą są obawy matek, ich frustracje i wątpliwości.

Dzien matki dzis codziennie
Autor: Materiały prasowe

Jak sobie z tym radzą nowoczesne polskie mamy? Badanie przeprowadzone przez Philips Avent ujawnia radości, troski i sposoby na macierzyństwo nowoczesnych polskich mam.

Współczesne młode mamy to wyjątkowe pokolenie kobiet: coraz później i coraz bardziej świadomie decydują się na macierzyństwo. Często mają już wtedy stabilną pozycją zawodową, pasje, zainteresowania, życie towarzyskie – i apetyt na więcej. Jak to pogodzić z wychowaniem malucha? Jakie wyzwania stoją przed mamami i jak sobie z nimi radzą? O swoich radościach i smutkach oraz sposobach na macierzyństwo opowiedziało kilkadziesiąt kobiet z Kielc z Poznania. Niektóre były w tym czasie w ciąży, dzieliły się więc swoimi przewidywaniami i raportowały przygotowania, inne miały już dzieci – nie starsze niż roczne. Dzięki temu badanie zawiera zapis pierwszych chwil macierzyństwa, czyli prawdziwej rewolucji.

Do tego trudno się przyznać

Codzienność z malutkim dzieckiem nie jest łatwa – chociaż najprawdopodobniej każdy ma tego świadomość, młodym mamom często trudno jest się do tego przyznać. Są niewyspane, zmęczone, sfrustowane mnogością zadań, które przed nimi stoją. Boją się, że nie są przygotowane do nowej roli, że brakuje im wiedzy i doświadczenia. Nie wiedzą, czy poradzą sobie z karmieniem piersią, z kolkami, z codzienną opieką nad maluchem. Czasem łatwiej jest im się do tego przyznać w anonimowym badaniu niż w rozmowie z najbliższymi – mają wrażenie, że otoczenie oczekuje od nich jedynie macierzyńskich sukcesów. Jak sobie z tym radzą? Po swojemu! Szukają pomocy w książkach i w internecie, poszukują – i znajdują – rozwiązania i produkty, dzięki którym mogą sobie zorganizować codzienność z maluchem tak, jak chcą.
Mama zawsze na końcu?

- Nie robię nic przyjemnego dla siebie. Kiedy byłam w ciąży i potem po porodzie zrezygnowałam z zabiegów kosmetycznych, które kiedyś były dla mnie czymś normalnym – opowiada mama kilkumiesięcznego malucha. Inna mama dziecka w podobnym wieku wspomina spotkania z przyjaciółmi, które kiedyś sprawiały jej dużo radości. Co stoi na przyszkodzie? Zdaniem mam przede wszystkim zmęczenie i brak czasu, ale też brak asertywności, by poprosić partnera lub kogoś z rodziny o pomoc przy dziecku. Co ważne, mamy mówią też o przekonaniu, że ich obowiązkiem jest bycie przez cały czas z dzieckiem, bo tylko wtedy maluch ma odpowiednią opiekę. Na dzieciach obowiązki kobiet się nie kończą. Większość pań, które wzięły udział w badaniu, opowiadały o tradycyjnym podziale ról: dzieci i dom to sprawa kobiety, mężczyzna zarabia na rodzinę. Uczestniczki badania nie ukrywały, że zależy im na zmianie tej sytuacji.

Szukamy rozwiązań

- Czuję odpowiedzialność, która spoczywa na moich barkach i odnoszę wrażenie, że z jednej strony może to być bardzo przytłaczające, ale z drugiej strony jestem teraz w 100% kobietą, a nie dziewczyną. Jestem taka odpowiedzialna i taka odważna – opowiada mama trzymiesięcznego malucha z Kielc. Deklaruje, że dla dobra dziecka zrobi wszystko i zawalczy o nie tak, jak nie zawalczyłaby nigdy o siebie. W praktyce to oznacza czasem, że dla dobra dziecka musi szukać rozwiązań usprawniających ich codzienne życie. Co się przydaje? Po pierwsze: proszenie o pomoc. Gdy zadań jest dużo, badane panie najczęściej szukają pomocy w ich realizacji u mamy, siostry, teściowej – najrzadziej u męża. Po drugie: technologia. Współczesne mamy mają ogromne możliwości – mogą zamówić zakupy przez internet z dostawą do domu, mogą omówić wątpliwości z położną online. Mogą się skonsultować z innymi mamami na forach i grupach i skorzystać z rozwiązań, które one już wypracowały. Często takie rozmowy dodają odwagi! Po trzecie: wsparcie sprzętowe. Tak jak znaczącym ułatwieniem w sprzątaniu jest zmywarka albo bezprzewodowy odkurzacz, tak opiekę nad dzieckiem znacząco ułatwia laktator. Sprawa karmienia malucha jest bowiem kluczowym elementem dbania o niego.

Karmienie – zdrowie i bliskość

WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka i w połączeniu z innymi pokarmami do drugiego roku życia lub dłużej. Również mamy są zwolenniczkami tego rozwiązania.Wiedzą, że zapewniają dzieciom w ten sposób ochronę przed patogenami, wspierają ich układ odpornościowy, zapobiegają chorobom nagłym i przewlekłym, dbają o lepszy rozwój funkcji motorycznych i nerwowych. Coraz częściej mamy wiedzą jednak też, że mogą dać dziecku najzdrowszy pokarm, nawet jeśli nie są przy maluchu bez przerwy. Laktator i karmienie naturalnym mlekiem za pomocą butelki jest sposobem, by móc się czasem podzielić zadaniami, zdobyć chwilę tylko dla siebie, wrócić do pracy lub iść do lekarza bez dziecka przy boku. Mamy potrzebują czasem oddechu, czasem po prostu mają obowiązki do wykonania i chcą to zrobić spokojnie – mając pewność, że dziecko na tym nie traci. Ojcowie również powinni docenić to rozwiązanie – karmienie może być krokiem w stronę ich większego zaangażowania w sprawy malucha.

Rewolucja w zgodzie z naturą

Badane mamy laktatory mają, myślą lub myślały o ich zakupie. Obawiają się jednak, że używanie takiego sprzętu zajmuje dużo czasu, jest głośne i bolesne. Z myślą o komforcie kobiety przy odciąganiu pokarmu Philips Avent stworzył pierwszy laktator, który dostosowuje się do mamy. Philips Avent Natural Motion odwzorowuje sposób ssania i stymulowania brodawki przez dziecko. Dzięki temu jest delikatny i szybki – nawet 3.5 raza szybszy niż standardowe sprzęty, co potwierdzają badania kliniczne . Kluczowym elementem urządzenia jest miękki silikonowy lejek, który dopasowuje się do 99.98% brodawek – co również potwierdzają badania . Dzięki jego unikalnej konstrukcji można wygodnie, bez pochylania się, odciągać pokarm. Gdy zmienia się sposób pobierania mleka przez dziecko, dzięki różnym trybom zmienić się może też sposób pracy laktatora. To urządzenie może być wsparciem dla mamy i dziecka na każdym etapie karmienia, tak długo, jak będzie to potrzebne. To cenna pomoc dla mam, które każdego dnia dbają o malucha i o siebie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat