Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Podróże

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Artykuł

Wakacje to czas, kiedy najwięcej rodzin planuje wyjazdy ze swoimi dziećmi.

Bezpieczna podroz dziecko
Autor: Materiały prasowe

Duża liczba dni wolnych i dość ciepła pogoda za oknem zachęca do samochodowych podróży w różne zakątki kraju, a także zagranicznych wycieczek autem. W euforii letnich wyjazdów nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie podróżujących, zwłaszcza tych najmłodszych. Jak zapewnić dziecku odpowiednią ochronę i zadbać o jego komfort w trakcie jazdy samochodem?

Żeby dobrze przygotować się do dłuższej podróży z dzieckiem, warto ją wcześniej przygotować. W ten sposób zdążysz uzupełnić braki w wyposażeniu. Zyskasz także pewność, że udało Ci się zabrać wszystkie rzeczy. Dzięki współpracy z Norauto przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym maluch w samochodzie będzie zawsze bezpieczny.

1. Wybierz odpowiedni fotelik samochodowy

Zgodnie z przepisami polskiego prawa dzieci poniżej 150 cm wzrostu powinny podróżować w foteliku samochodowym z zapiętymi pasami. W zależności od wagi malucha w sklepach znajdziesz foteliki:

  • kategorii 0 i 0+ do 13 kg,
  • kategorii 1 do 18 kg,
  • kategorii 2 do 25 kg,
  • kategorii 3 do 36 kg

Fotelik z kategorii 0 lub 0+ musisz zamontować tyłem do kierunku jazdy (na przednim lub tylnym siedzeniu). Takie ułożenie zmniejsza ryzyko urazów głowy i szyi dziecka nawet w razie lekkich stłuczek na drodze.

Przed montażem fotelika samochodowego dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak ustawić fotelik w aucie czy jak ułożyć pasy stabilizujące fotelik.

2. Przemyśl pakowanie bagażu

Gdy podróżujesz z dzieckiem, część najpotrzebniejszego bagażu powinna znaleźć się w kabinie samochodu. Dzięki temu w trakcie postojów nie będziesz szukać potrzebnych rzeczy wśród walizek. Co warto mieć pod ręką w trakcie jazdy?

  • Środki czystości i pielęgnacyjne – np. krem, wilgotne chusteczki, pieluszki.
  • Ubranka – śpioszki, koszulka na krótki rękaw, śliniak, chustka lub kapelusz.
  • Przedmioty ułatwiające zasypanie – kocyk, poduszka.
  • Drobne zabawki – grzechotka dla najmłodszych, książka, lalka lub samochód.

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić z ilością gadżetów trzymanych w nogach lub na tylnym siedzeniu. Dla utrzymania większego porządku w samochodzie i szybszego odnalezienia potrzebnych przedmiotów warto także wyposażyć się w torbę, która zmieści się np. między tylną kanapą a przednim fotelem.

3. Nie zostawiaj dziecka samego

Zawsze bądź blisko swojego dziecka. Gdy w trakcie postojów chcesz odejść od auta, weź malucha ze sobą. Na nieznanym terenie i pośród obcych ludzi nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć zachowania swojej pociechy. Nawet starszy kilkulatek pozostawiony bez opieki, może wpaść w panikę i próbować znaleźć Cię na własną rękę.

Zadbaj też także, żeby w trakcie jazdy dziecko cały czas czuło czyjąś obecność. Jeśli podróżujesz z drugą dorosłą osobą, poproś ją, aby siedziała na tylnej kanapie, obok dziecka. W razie jakichkolwiek problemów dorosły będzie mógł szybko zareagować, przytulić malucha, porozmawiać z nim czy znaleźć inną rozrywkę. Dzięki temu dziecko nie będzie się też nudzić, a Ty jako kierowca skupisz się głównie na drodze.

4. Zwiększ liczbę postojów

Jeśli jesteś przyzwyczajony do pokonywania trasy bez częstego zatrzymywania się po drodze, w trakcie podróży z maluchem powinieneś zmienić ten nawyk. Co kilka godzin (np. 2 lub 3) warto zatrzymać się i sprawdzić, czy maluch dobrze się czuje, nie chce mu się pić, musi skorzystać z toalety lub czy nie trzeba go przewinąć.
Czas spędzony na postoju to także idealny moment na dłuższą rozmowę z maluchem, zjedzenie obiadu, spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu. Przerwa w podróży okaże się również dobrym pomysłem, jeśli dziecko zaczyna marudzić, wiercić się w foteliku i próbować odpiąć. Wtedy, po zatrzymaniu auta, warto sprawdzić, czy:

  • fotelik jest prawidłowo przyczepiony do tylnej kanapy,
  • pasy nie są skręcone lub zaplątane,

Dzięki temu zyskasz pewność, że dziecko może dalej podróżować bezpiecznie i np. nie odepnie się samodzielnie.

Bezpieczna podróż z dzieckiem – sposób na udane wakacje z rodziną

Dobre przygotowanie do podróży autem, w którym jedzie też małe dziecko, jest bardzo ważne i pozwala uniknąć wielu przykrych sytuacji. Brak fotelika dla malucha może skończyć się nie tylko mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi. Dzieci jadące na zwykłych fotelach nie są odpowiednio blokowane przez pasy bezpieczeństwa i w razie wypadku mogą łatwo wypaść z pojazdu.

Ważnymi etapami przygotowania do podróży z dzieckiem jest też podzielenie bagażu na ten przechowywany pod ręką i na ten, który ma być schowany do bagażnika. W trakcie jazdy należy też pamiętać, aby dziecko cały czas czuło Twoją obecność lub innego dorosłego. Warto również tak zaplanować trasę, aby zwiększyć liczbę postojów i dopasować ją do potrzeb malucha. W ten sposób podróż na wakacje będzie miłym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla wszystkich dorosłych.

Źródło: www.norauto.pl

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat