Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zabawki

Bezpieczeństwo dzieci – co zmieniło się na przestrzeni lat?

Artykuł

Bezpieczeństwo małych dzieci to jedna z tych rzeczy, która spędza sen z powiek rodzicom. Niegdyś w opiece najbardziej przydatny był dobry wzrok, szybki refleks i sprawne ręce.

Bezpieczenstwo dzieci
Autor: Materiały prasowe

Dziś można korzystać z wielu pomocnych rozwiązań dodatkowych. Co zmieniło się w opiece nad maluchami przez te wszystkie lata?

W trosce o bezpieczeństwo

Od 2002 r. każde małe dziecko w Polsce musi być przewożone w odpowiednim foteliku. Tymczasem jeszcze w latach 60. XX w. foteliki dziecięce służyły przede wszystkim temu, aby dzieci mogły patrzeć przez okno oraz były widoczne dla rodziców. W 1962 r. powstały pierwsze, które miały służyć bezpieczeństwu dzieci – z zapięciem w kształcie litery „Y”, ale przed 1984 r. korzystała z nich tylko połowa dzieci w USA poniżej 4 rż. Dziś są one wymagane w wielu krajach, a ich używanie pozytywnie wpłynęło na bezpieczeństwo dzieci w samochodach.

Jako efekt tragicznych wydarzeń…

Historia niań elektronicznych jest dłuższa niż się wydaje. Kiedy w 1932 r. doszło do porwania syna bogatej rodziny Lindberghów bezpośrednio z pokoju dziecięcego, rodzice nie tylko z Ameryki, ale i całego świata zastanawiali się, jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Na fali tych wydarzeń, w 1937 r. powstała pierwsza niania elektryczna – Radio Nurse. Nie zyskała dużej popularności. Dopiero 50 lat później, gdy pojawiły się telefony bezprzewodowe, elektroniczna niania ponownie, tym razem z dużym sukcesem, wkroczyła na rynek. Dziś to niezastąpione urządzenie dla większości młodych rodziców.

…albo jako „niezwykły” wynalazek

Historia bramek zabezpieczających – podstawowego wyposażenia rodziców, którzy mają w domu schody – sięga XIX w. Projekt opatentowano w 1871 r. w USA. Rozwiązanie postrzegano ówcześnie jako przełom w dziedzinie bezpieczeństwa oraz niezwykle nowatorski pomysł. Przez lata bramki niewiele się zmieniły – do drewnianych i metalowych doszły plastikowe, a z użycia wycofano modele z kratką w kształcie litery V (tzw. styl akordeonowy), dzięki czemu bramka mogła być rozciągana na większą powierzchnię, ale była niebezpieczna dla małych dzieci.

Gadżety najlepszą pomocą w trosce o bezpieczeństwo

Coraz więcej gadżetów wspiera rodziców w codziennej opiece nad dziećmi. O bezpieczeństwo maluchów dbają nakładki, barierki, ochraniacze, blokady, nianie elektroniczne, czy lokalizatory. A od momentu pojawienia się na rynku smartfonów, opieka nad dziećmi zyskała nowy wymiar.

„W ramach jednego urządzenia, jakim jest smartfon, można korzystać z niani elektronicznej, funkcji „białego szumu”, lokalizatora GPS, komunikatora głosowego czy audioplayera. A to wszystko dzięki możliwości zastosowania aplikacji, nad którą rodzic ma pełną kontrolę poprzez swoje urządzenie mobilne z dowolnego miejsca na ziemi” – wyjaśnia Maciej Wawrzyniak, którego firma produkuje iHippo – pluszowego hipopotama, w którego wnętrzu kryje się smartfon i aplikacja dedykowana do opieki nad dzieckiem. „Wykorzystanie smartfona daje rodzicom bardzo dużą elastyczność. Mogą tylko zainstalować na swoim telefonie aplikację iHippo lub mogą nabyć hipopotama z Hippophonem w środku” – dodaje.

Czy wiesz, że:

  • Bezpieczne zamknięcia („naciśnij i przekręć”), wykorzystywane głównie w lekach i chemii domowej stworzył kanadyjski lekarz Henri Breault w 1967 r. Był to efekt jego walki z dużą liczbą zatruć lekami wśród dzieci.
  • Maty antypoślizgowe powstały w latach 90. jako maty do jogi. Miały stanowić stabilne zabezpieczenie przy wykonywaniu ćwiczeń. Okazały się jednak bardzo przydatne przy kąpaniu maluchów.
  • Od 2007 r. zapalniczki dostępne na terenie UE muszą być zabezpieczone przed uruchomieniem przez dzieci. Zgodnie z wdrożonymi normami oznacza to, że przynajmniej 85 proc. dzieci poniżej 51 miesiąca życia nie jest w stanie uruchomić zapalniczki.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat