Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

7 ważnych faktów na temat zbóż w diecie niemowlęcia

Artykuł

Moment, w którym maluch rozpoczyna przygodę ze smakami innymi niż mleko mamy, jest wyjątkowy.

7faktow zboza niemowle
Autor: Materiały prasowe

Prawidłowe rozszerzanie diety odgrywa bowiem ważną rolę w wielu procesach rozwojowych dziecka i ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości. Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających, które na stałe powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia. Drogi rodzicu, czy wiesz wszystko na ich temat?

FAKT nr 1: Zanim przyjdzie czas na zboża, niemowlę powinno zaakceptować smak warzyw i owoców

Warto pamiętać, że na każdy nowy produkt w diecie malucha przychodzi odpowiednia pora. Urozmaicanie jadłospisu niemowlęcia należy rozpocząć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez nie 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[1]. Rozszerzanie diety rozpoczyna się od warzyw, a po ok. 2 tygodniach wprowadza się owoce. Dopiero w następnej kolejności można zapoznać malucha z kolejnymi produktami, np. zbożami.

FAKT nr 2: Nie każde zboża są odpowiednie dla niemowlęcia

Organizm niemowlęcia czy małego dziecka wciąż intensywnie się rozwija i jest wyjątkowo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych – nie jest jeszcze gotowy na spożywanie zbóż zawartych w produktach przeznaczonych dla dorosłych. To dlatego warto sięgać dla malucha po produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu (np. po 6. czy 8. miesiącu życia).

FAKT nr 3: Kaszki to produkty zbożowe dopasowane do potrzeb najmłodszych

Aby mieć pewność, że wprowadzane produkty zbożowe są odpowiednie dla malucha, warto wybierać kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Każda partia zawartych w takich produktach zbóż przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich wartość odżywcza jest zgodna z wymaganiami prawa.

FAKT nr 4: Wprowadzanie zbóż to jeden z etapów nauki nowych konsystencji

Konsystencja produktów zbożowych różni się od konsystencji mleka mamy. Właśnie dlatego kaszki ułatwiają maluchowi przechodzenie z diety płynnej na bardziej stałą.

FAKT nr 5: Zboża w postaci kaszek pomagają bilansować jadłospis niemowlęcia

Kaszki to produkty zbożowe, które dostarczają energię oraz składniki odżywcze. Te z dodatkiem mleka modyfikowanego, przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowią pełnowartościowy[2] posiłek, który dostarcza maluchowi odpowiednią ilość węglowodanów, białka, tłuszczów, witamin i składników mineralnych.

FAKT nr 6: Nie należy opóźniać wprowadzania do diety niemowlęcia zbóż zawierających gluten

Zgodnie z zaleceniami ekspertów gluten powinien pojawić się w diecie w dowolnym momencie po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia i przed ukończeniem 12. miesiąca życia[3]. Na początku stopniowego wprowadzania zbóż zawierających gluten sprawdzi się delikatna kaszka manna, która powstaje z ziaren pszenicy.

FAKT nr 7: Kaszka to łatwy sposób na wprowadzanie zbóż do diety malucha

Kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci są proste w przygotowaniu i nie wymagają gotowania. Sposób, w jaki powinno się je przyrządzić, jest zawsze opisany na opakowaniu – należy odmierzyć odpowiednią ilość produktu i przygotować go z ciepłą wodą (w przypadku kaszki mlecznej) lub z mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym (w przypadku kaszki bezmlecznej).

To, co dobre dla maluszka

Przykładem produktów zbożowych w pełni dopasowanych do potrzeb niemowląt i małych dzieci są kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ. Charakteryzuje je 0% dodatku cukru*, 0% konserwantów**, 0% barwników** i 0% wzmacniaczy smaku**. Są wartościowe i zawierają nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż, takich jak pszenica, owies, ryż, proso, kukurydza, jęczmień i żyto. To smakowite propozycje, które w bezpieczny sposób urozmaicą jadłospis malucha.

* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

** Zgodnie z przepisami prawa.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H., Socha P., Horvath A., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne /Pediatria 2014; 11: 321-338.

[2] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta.

[3] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat