Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

5 porad dla mamy, która planuje zacząć karmić dziecko mlekiem modyfikowanym

Artykuł

Zarówno dla dziecka, jak i dla mamy moment karmienia piersią to wyjątkowa chwila, budująca między nimi niepowtarzalną relację.

5porad mleko modyfikowane
Autor: Materiały prasowe

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kobieta z uzasadnionych powodów nie chce lub nie może kontynuować karmienia piersią. Chociaż mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia, to decyzja o zakończeniu przystawiania dziecka do piersi nie oznacza, że jest się gorszą mamą. Jak zmniejszyć albo zatrzymać laktację? Jak poradzić sobie z piersiami pełnymi mleka? Poznaj 5 sprawdzonych porad!

  • Każda mama powinna poważnie przemyśleć i zaplanować moment odstawienia dziecka od piersi. Powrót do karmienia piersią może okazać się bardzo trudny, jeśli niemowlę już jest karmione mlekiem następnym. Czasami wystarczy zmniejszyć liczbę karmień albo warto zacząć karmić dziecko odciągniętym pokarmem – mama ma wtedy czas, żeby zastanowić się, czy na pewno chce podjąć tę decyzję.
  • W przypadku jeśli dziecko nie musi natychmiast być karmione mlekiem następnym, warto proces odstawiania od piersi nieco wydłużyć, aby oboje – mama i niemowlę – mogli przejść przez niego stopniowo. Początkowo warto zmniejszyć częstotliwość przystawiania malucha do piersi, np. rezygnując z jednego karmienia co 2-3 dni. Jeśli niemowlę nie będzie ssało piersi, laktacja w naturalny sposób powoli zacznie samoistnie zanikać.
  • Jeśli z określonych przyczyn mama nie chce lub nie może kontynuować karmienia piersią (mogą to być powody zdrowotne, powrót do pracy, nadmiar obowiązków), dla wspierania harmonijnego rozwoju dziecka powinna wybrać mleko następne inspirowane badaniami nad składem jej pokarmu. Przykładem jest Bebilon Profutura 2, najbardziej zaawansowana formuła wśród produktów Bebilon 2, dla niemowląt, które ukończyły 6 miesiąc życia, doskonała, gdy mama decyduje się podawać dziecku mleko następne. Mleko to zawiera m.in. wyższą zawartość kwasu DHA* (omega 3), który jest ważny dla prawidłowego rozwoju wzroku***, kwas ALA** (omega 3), istotny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych oraz opatentowaną, klinicznie przebadaną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, inspirowaną oligosacharydami występującymi w mleku matki.
  • Planując moment odstawienia od piersi, kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zakup niezbędnych akcesoriów, takich jak: butelki, smoczki, podgrzewacze i sterylizatory do butelek. Proces przechodzenia z karmienia piersią na karmienie butelką może się okazać nie lada wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla malucha. Bywa, że niektóre dzieci bardzo niechętnie lub w ogóle nie chcą ssać pokarmu z butelki. Czasem łatwiej, jeśli karmieniem butelką zajmie się ktoś inny niż mama, np. tata, babcia lub dziadek. Dodatkowo, by ułatwić akceptację przez niemowlę smoczka z butelką, można tam wlać odciągnięty pokarm mamy – dziecko od razu pozna jego smak, więc powinno chętniej go wypić.
  • Bez względu na to, z jakich powodów mama rezygnuje z karmienia piersią – laktacja będzie zanikała, ale należy pamiętać, że będzie to trwało nawet kilka tygodni. Jeśli mama nie chce kontynuować karmienia piersią, powinna zaprzestać przystawiania dziecka do piersi. Dodatkowo należy też zrezygnować z odciągania pokarmu. Jeśli w piersiach jest bardzo dużo mleka, można odciągnąć jego niewielką ilość – tylko po to, żeby kobieta poczuła ulgę. W przypadku zatrzymania laktacji nie ma już szczególnego znaczenia ilość przyjmowanych płynów – nie warto więc ograniczać nawadniania organizmu.

* W porównaniu do średniej zawartości wśród mlek następnych.
** Bebilon Profutura 2 zgodnie z przepisami prawa zawiera witaminy A, C i D, żelazo, cynk, wapń oraz kwas alfa-linolenowy (ALA).
*** Korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 100 mg DHA dziennie.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat