Aktywność fizyczna w okresie ciąży, to bardzo ważny element, który przygotowuję ciało do porodu i macierzyństwa.
Jednak zanim zdecydujesz się rozpocząć jakichkolwiek ćwiczenia, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Pozwoli to wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i dobrać odpowiednie formy ruchu. Dzięki regularnym ćwiczeniom będąc w ciąży zmniejszą się dolegliwości z nią związane, czyli bóle kręgosłupa, obrzęki kończyn czy zaparcia, a powrót do formy po porodzie jest dużo szybszy i łatwiejszy.
Każda kobieta ciesząca się zdrowiem powinna rozpocząć aktywność fizyczną około 16 tygodnia ciąży. Drugi trymestr jest najlepszy i najbezpieczniejszy. Wtedy właśnie wydolność fizyczna ciężarnej utrzymuje się na najwyższym poziomie. Przechodzą również typowe dolegliwości, które nękały przyszłą mamę w pierwszym trymestrze.
W innej sytuacji są kobiety uprawiające sport wyczynowo lub zawodowo. Dopuszczalna jest wtedy kontynuacja treningów od początku ciąży do momentu ściśle określonego przez lekarza oraz trenera. Jednocześnie kobieta musi być poinformowana o potencjalnym ryzyku powikłań.
Do najczęstszych przeciwwskazań do aktywności ruchowej w ciąży należą:
zagrażające poronienie, zagrażający poród przedwczesny, ostra niewydolność krążeniowa, choroby nerek i tarczycy, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, stan przedrzucawkowy i rzucawka (tzw. zatrucie ciążowe), łożysko przodujące zupełnie, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, zaburzenia tętna płodu, gorączka, krwawienia z dróg rodnych.
Zanim zdecydujesz się na ćwiczenia, poproś lekarza o pisemne pozwolenie oraz zorientuj się kto prowadzi ćwiczenia. Musi to być osoba odpowiedzialna, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i wiedzę dotyczącą fizjologii ciąży.
Te ćwiczenia można wykonywać w ciąży:
gimnastyka w szkole rodzenia, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, joga dla ciężarnych, pilates dla ciężarnych, fitness dla ciężarnych, aqua aerobic dla ciężarnych, pływanie, spacery, ćwiczenia z dużą piłką.
Natomiast aktywności fizyczne nie są wskazane:
bieganie, skakanie, ćwiczenia w siłowni, dźwiganie ciężarów, jazda konno, jazda na rowerze, jazda na rolkach, wrotkach, jazda na nartach, snowboardzie, łyżwach, sporty ekstremalne, gry zespołowe (np. siatkówka, koszykówka).
Klaudia Kwiatkowska