Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

12 najlepszych ćwiczeń dla Twojego niemowlaka

Artykuł

Czy wiesz, jak rozwija się Twoje dziecko? Poznaj ćwiczenia niezbędne do wspomagania prawidłowego rozwoju w każdym miesiącu życia niemowlaka.

12cwiczen niemowlak
Autor: freepik

Pierwszy rok życia dziecka to niesamowicie dynamiczny rozwój. Aby go wspomóc, a także zadbać, aby dziecko niczego nie pominęło, rodzice mogą zastosować adekwatne ćwiczenia.

1 miesiąc

W pierwszym miesiącu życia dziecko bazuje przede wszystkim na bodźcach dotykowych. To dlatego najbardziej potrzebuje bliskości. Możesz wdrożyć tu ułożenie w pozycji na brzuchu przez krótkie chwile, najlepiej na brzuchu mamy.

2 miesiąc

W tym miesiącu dziecko potrafi już podnieść główkę i utrzymać ją przez kilka sekund, a zatem jest to dobry czas na układanie dziecka na podłodze w pozycji na brzuszku nawet na kilka minut. Bądź blisko – dziecko w tym wieku lubi patrzeć na twarze, a także zwraca uwagę na dźwięki.

3 miesiąc

To czas, kiedy do układania dziecka na brzuszku można wprowadzić zabawki dźwiękowe - wówczas niemowlak powinien obracać główkę w ich kierunku. Dodatkowo możesz delikatnie układać łokcie dziecka pod jego barkami. To zacznie przygotowywać je do podparcia, a wkrótce do rozpoczęcia raczkowania. Pamiętaj też, że wkładanie rączek i stópek do buzi to sposób poznawania ciała i ważny element rozwoju. Nie ograniczaj go!

4 miesiąc

W tym momencie dziecko podnosi już nie tylko główkę, ale także klatkę piersiową. Nie rezygnuj zatem z ćwiczeń z poprzedniego miesiąca. Dodatkowo można rozpocząć stymulację stabilizacji centralnej. Połóż dziecko na plecach, a na jego brzuszku umieść np. kolorową, dmuchaną piłkę. Maluch w tym miesiącu zaczyna już sięgać po przedmioty, zatem w ten sposób wzmacniać będzie mięśnie brzucha.

5 miesiąc

Piąty miesiąc możesz urozmaicić ćwiczeniami rowerka, tj. delikatnymi okrężnymi ruchami nóżek, a także krzyżowania rączek na klatce piersiowej i otwierania.

6 miesiąc

To zwykle przełomowy czas w życiu dzieci. Możesz wprowadzić tu ćwiczenie zachęcające do przewrotów z brzucha na plecy i odwrotnie poprzez układanie dziecka na boku. Jeśli dziecko wykazuje chęci siadania, może złapać Cię za kciuki i próbować się podciągnąć. Pamiętaj, aby nie ciągnąć dziecka! Pozwól mu poznawać kształty i materiały za pomocą ust.

7 miesiąc

Książkowo w tym miesiącu dziecko powinno nauczyć się siadać, choć czasem maluchy zaczynają od raczkowania. Aby zachęcić dziecko do rozpoczęcia raczkowania, ułóż zabawki w zasięgu jego wzroku, a także podtrzymuj i delikatnie dociągaj bioderka do dołu, aż przyjmie pozycję do raczkowania. Pozwalaj mu gryźć.

8 miesiąc

W tym miesiącu możesz skupić się bardziej na rozwoju sensorycznym oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Świetnie sprawdzą się tu sortery.

9 miesiąc

Kiedy dziecko potrafi już przez jakiś czas utrzymać siedzącą pozycję. Zamiast podpierać go poduszkami, pozwól mu ćwiczyć równowagę samodzielnie. Możesz dodatkowo delikatnie próbować spychać go w różnych kierunkach, tak, aby miało szansę zaangażować i wzmocnić więcej mięśni.

10 miesiąc

To miesiąc intensywnego rozwoju równowagi. Umieść dziecko na piłce fitness i bujaj nią w przód, tył oraz na boki. Możesz również położyć malca na kocyku i powoli nim obracać.

11 miesiąc

W tym miesiącu dziecko zaczyna chodzić. Zrezygnuj z chodzików i ciągłego przytrzymywania go za rączki. Maluch musi uzyskać własną równowagę. Możesz wspomóc ją, udostępniając przedmioty, za które może się podciągnąć oraz przytrzymać. Ćwicz dalej równowagę i koordynację.

12 miesiąc

To dalszy czas pracy nad chodem. Możesz ją nieco utrudnić, zabierając niektóre elementy podparcia i zachęcając dziecko do samodzielnego przejścia kroków.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat