Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Artykuł

Przepuklina pachwinowa występująca wśród niemowląt i dzieci jest bardzo częstą chorobą, która wymaga interwencji chirurgicznej.

Przepuklina pachwinowa niemowlak
Autor: pixabay.com

Przepuklina pachwinowa to przemieszczenie się narządów jamy brzusznej (zazwyczaj jelit) poza ich obręb. Strukturą anatomiczną, przez którą wędrują narządy jest, tzw. kanał pachwinowy. Dolegliwość ta częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Niestety nie leczy się samoistnie i w każdym jednym przypadku wymaga zabiegu operacyjnego. Najcięższym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie.

U niemowląt i małych dzieci najczęściej występuje przepuklina brzuszna. Dzieci mają jeszcze słabo rozwinięte mięśnie, dlatego w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych czasami powstają luki. Gdy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć lub z wysiłkiem próbuje się załatwić, mięśnie nie wytrzymują ciśnienia pojawiające się w środku: jelita zostają rozepchnięte od środka, a napotykając na lukę – wysuwają się przez nią na zewnątrz.

Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci to:

  • obrzęk lub wybrzuszenie w pachwinie lub mosznie w czasie płaczu lub wysiłku, które zmniejsza się lub całkowicie ustępuje, gdy dziecko jest zrelaksowane,
  • gładka masa, która zwykle nie jest tkliwa,
  • ból zlokalizowany w okolicy przepukliny.

Operację przepukliny pachwinowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Chirurg wykonuje nacięcie, naprawia worek przepukliny i zamyka ranę po nacięciu rozpuszczającymi się szwami. Większość dzieci po operacji wraca do domu w ciągu 2-3 dni, zaś po kilku dniach starsze dzieci są w stanie powrócić do normalnej aktywności fizycznej. Ryzyko nawrotu tej dolegliwości jest mało prawdopodobne.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczekScooby-Doo! i Legenda Miecza

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat