Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Twój okres się spóźnia, jednak test ciążowy dał wynik negatywny? Co to może oznaczać?

Artykuł

Spóźniający się okres na ogół jest dość stresującą sytuacją, niezależnie od tego, czy wzbudza w nas nadzieję na upragnioną ciążę, czy wręcz przeciwnie - strach przed niechcianą niespodzianką.

Okres spoznia test negatywny
Autor: freepik

Jednak co jeśli test ciążowy wskazuje wynik negatywny, a Twój okres dalej nie nadszedł?

Bardzo często objawy przedmiesiączkowe są brane za objawy wskazujące na ciąże. Dzieje się tak dlatego, iż przed miesiączką rośnie poziom progesteronu, podczas gdy estrogen spada. Wywołuje to takie objawy, jak wrażliwość bolesność piersi, zmęczenie, zmiany nastroju, czy też dziwne zachcianki. Do tego, jeśli bardzo pragniesz w ciąże, możesz nadmiernie skupiać się na swoim samopoczuciu i zwiększać stres, opóźniając tym miesiączkę jeszcze bardziej, natomiast spóźniona miesiączka wywołuje bardziej nasilone objawy.

Postaraj się jednak powstrzymać od robienia testu ciążowego zbyt wcześnie, nawet jeśli jesteś przekonana, że towarzyszące Ci objawy na pewno świadczą o ciąży. Jeśli zrobisz test zbyt wcześnie może dać on fałszywy wynik pozytywny, wskazujący na tzw. ciążę chemiczną, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów lub rozczarowania, poczekaj aż minie przynajmniej tydzień od dnia w którym spodziewałaś się dostać miesiączkę.

Co zatem, jeśli minął już ponad tydzień od oczekiwanego terminu okresu, test wyszedł negatywny, a krwawienie dalej się nie pojawiło? Może za to odpowiadać kilka czynników, jednym z najczęściej spotykanych powodów opóźniających miesiączkę są nerwy. Stres wpływa na nasz cały organizm, w tym również na naszą owulację, która może zostać zatrzymana, jeśli jesteś pod dużym napięciem. Brak owulacji nie oznacza jednak braku objawów napięcia przedmiesiączkowego, dlatego możesz czuć się nieco zdezorientowana.

Także przyjmowane leki mogą się przyczynić do zaburzenia cyklu miesiączkowego. Jeśli w ostatnim czasie przyjmowałaś leki, na przykład steroidy, a nawet ziołowe suplementy, może to wpłynąć na twój okres, podobnie jak antykoncepcja hormonalna czy leki na tarczycę lub cukrzycę.

Spóźniający się okres może również świadczyć o tym, że weszłaś w okres około menopauzalny. Choć średni wiek rozpoczęcia menopauzy to pięćdziesiąt dwa lata, u niektórych kobiet objawy związane z tym stanem mogą zacząć się już w okolicach czterdziestki. W okresie około menopauzalnym cykle często stają się nieregularne, a wahające się poziomy hormonów odpowiadają za objawy podobne do tych ciążowych.

Przesunięty okres co jakiś czas to żaden problem, jeśli jednak spóźniający się okres to nie jednorazowy wyskok organizmu i twoje cykle stały się bardzo nieregularne, należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładniejszych badań.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.2/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek DC LIGA SUPER-PETS

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat