Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Dlaczego pies nie chce pić wody? Poznaj przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Artykuł

Picie wody jest niezwykle ważne dla zdrowia psa. Jest to kluczowy element utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu i funkcjonowania wszystkich jego procesów fizjologicznych. Jednak niektórzy właściciele mogą zauważyć, że ich pies niechętnie pije wodę, co może być też powodem do zmartwienia. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego problemu oraz sposobom radzenia sobie z nim. Jakie mogą być przyczyny niechęci psa do picia wody?

Dlaczego-pies-nie-chce-pic-wody
Autor: Materiały zewnętrzne

Stres lub niepokój mogą znacząco wpływać na zachowanie psa, w tym również na jego apetyt i nawadnianie. Podobnie jak ludzie, psy mogą doświadczać różnych sytuacji stresujących, które prowadzą do zmiany w ich zachowaniu żywieniowym i nawykach picia wody. Głównymi przyczynami stresu u psa mogą być: zmiana otoczenia (np. po przeprowadzce), zmiany w rodzinie (np. pojawienie się nowego człowieka lub jego odejście), odseparowanie od właściciela w ciągu dnia, hałas i zgiełk (np. głośne wybuchy petard, burze lub inne źródła), niska socjalizacja (jej brak w wieku szczenięcym powoduje strach przed ludźmi i innymi zwierzętami w wieku dorosłym).
Zmiana smaku wody może być istotnym czynnikiem wpływającym na picie psa. Niektóre psy mogą być bardzo wrażliwe na smak wody i mogą unikać picia, jeśli woda ma nieprzyjemny zapach lub smak. Przyczyną może być również stara lub zanieczyszczona miska, która może przyczynić się do rozwoju bakterii lub alg, zmieniając smak wody. Niekiedy używane do mycia misek detergenty mogą również pozostawać nieprzyjemny posmak, który odstrasza psa od picia.
Choroby układu pokarmowego, mogą znacząco wpływać na apetyt psa na wodę. Infekcje jelitowe, takie jak zapalenie żołądka czy jelit, mogą powodować biegunkę, wymioty i utratę płynów z organizmu. W rezultacie pies może wykazywać zmniejszoną chęć picia wody, co może prowadzić do odwodnienia. Dodatkowo, inne schorzenia układu pokarmowego, takie jak choroby nerek czy cukrzyca, również mogą wpływać na nawodnienie psa.
Stały dostęp do mokrego jedzenia, może wpływać na apetyt psa na wodę. Produkty spożywcze, zwłaszcza te mokre, często zawierają pewną ilość wody, co może zaspokajać część zapotrzebowania psa na płyny. Jeśli pies spożywa regularnie wilgotne jedzenie, może odczuwać mniejsze pragnienie. Rzadziej sięga po miskę z wodą, bo pobiera ją z pożywienia. Jednakże, chociaż jedzenie mokre może dostarczać pewnej ilości płynów, woda nadal jest niezastąpionym elementem dla zdrowego funkcjonowania organizmu psa. Nadmierna konsumpcja jedzenia mokrego w celu zaspokojenia zapotrzebowania na wodę może prowadzić do nierównowagi w diecie oraz potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z nadwagą czy innymi problemami pokarmowymi.
Problemy z zębami lub dziąsłami u psa mogą prowadzić do dyskomfortu podczas picia wody. Ból związany z zapaleniem dziąseł, próchnicą lub innymi problemami stomatologicznymi może sprawić, że pies będzie unikał spożywania płynów, zwłaszcza jeśli zauważy, że picie wody zwiększa jego dyskomfort.
Sposoby radzenia sobie z tym problemem:

Zapewnienie świeżej wody - regularnie wymieniaj wodę w misce psa, aby zapewnić świeżość i czystość.
Urozmaicenie smaku wody - jeśli pies unika picia wody, można rozważyć dodanie do niej kostki lodu (o ile pies nie ma nadwrażliwości na zimno), a nawet odrobinę bulionu mięsnego dla smaku.
Regularne ćwiczenie i zabawy - aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu stresu u psa, co może wpłynąć na poprawę jego apetytu na wodę.
Zmiana miski na ceramiczną lub ze stali nierdzewnej - niektóre psy mogą unikać picia z plastikowej miski ze względu na jej zapach lub smak.
Wizyta u weterynarza - jeśli pies nadal odmawia picia wody lub wykazuje inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.
Suplementy - pochodzenia naturalnego, bogate w witaminy i minerały jak np. napoje dla psów Aqualapka mogą pomóc Twojemu pupilowi zwiększyć apetyt na picie. Ich dobroczynne działanie może zniwelować przyczynę, wspomagając stan zdrowia czworonoga. Przykładowo, jeśli problemem są np. dolegliwości jamy ustnej, czyli np. chore dziąsła - wskazany jest napój dentystyczny Aqualapka, w przypadku silnego stresu, który zniechęca psa do picia można zastosować napój na uspokojenie dla psa Aqualapka. Jeśli przyczyną zniechęcenia psa do picia wody są problemy układu pokarmowego można sięgnąć po napój na trawienie Aqualapka. Każdy z nich nie tylko nawadnia, ale także wzmacnia psi organizm, tak że z pewnością problem niechęci do picia zniknie.
Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla zdrowia czworonoga. Jeśli zauważysz, że Twój pies unika picia wody, warto zidentyfikować przyczyny tego zachowania i podjąć odpowiednie kroki, aby zachęcić go do picia. Regularne wizyty u lekarza weterynarii, badanie zwierzęcia jak również dbałość o świeżość i smak wody mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Jednak jeśli problem się nasila lub towarzyszą mu inne objawy, tym bardziej, niezwłocznie należy skonsultować się z weterynarzem w celu diagnozy i wdrożenia leczenia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat