Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Ból brzucha u dziecka - nie bagatelizuj tych objawów bo mogą świadczyć o poważnej chorobie

Artykuł

Często słyszy się przysłowie, że paluszek i główka to szkolna wymówka. Dlaczego tak często bagatelizujemy objawy chorobowe, o których mówią nam nasze dzieci?

Bol brzucha dziecko objawy600
Autor: Materiały zewnętrzne

Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim zdajemy sobie sprawę, że nasze pociechy mają tendencję do koloryzowania pewnych dolegliwości. Niestety czasem prowadzi to do stresujących i niebezpiecznych sytuacji. W szczególności niebezpieczne mogą być problemy z brzuchem. Jego ból może być objawem dziesiątek różnych chorób, czy jednak zawsze wiąże się z czymś groźnym? Na szczęście nie, ale dla waszej pewności przeanalizowaliśmy kilka różnych przypadków.

Nie da się stworzyć katalogu problemów z brzuchem dla dzieci w różnym wieku. W zależności od tego mogą to być kolki żołądkowe, niestrawność, zatrucie pokarmowe, albo złudzenie. Dlatego miej oczy szeroko otwarte i obserwuj swoje dziecko. Sygnały niewerbalne mogą zasugerować ci więcej niż słowa.

Boli czy nie boli? Czasem problemy z brzuchem trwają tylko chwilę

Każdy rodzic wie, że dziecko uczy się swojego ciała i tego jak ono funkcjonuje. W związku z tym setki razy można usłyszeć, że “mamo, tato, boli mnie…”. W wykropkowane miejsce można wpisać dowolną część ciała. Czy to znaczy zawsze, że coś się stało? Zwykle nie. Dokładnie tak samo jest z dolegliwościami z brzuchem. Dzieci często mylą przejściowy dyskomfort z bólem, nie ma jednak w tym nic złego. Z punktu widzenia opiekuna taki sygnał jest jednak zawsze powodem do bacznego obserwowania swojej pociechy.

Dowiedz się więcej o bólu brzucha u dziecka → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/czynnosciowy-bol-brzucha/

Ból brzucha związany z przejedzeniem - to zdarza się niestety bardzo często

Przejedzenie to dość powszechny problem u dzieci w każdym wieku. Z jednej strony mamy nadgorliwych opiekunów, którzy zmuszają dzieci do dokończenia zbyt dużego posiłku. Z drugiej winne są one same. Bo nierzadko zajadają się lodami, ciastkami i chipsami. To również może powodować podobne objawy. W takiej sytuacji, jako rodzic, możesz jedynie położyć dziecko w wygodnej pozycji i odczekać kilka godzin, aż układ trawienny poradzi sobie z takim wyzwaniem. Bądź także gotowy, że może ono chcieć wymiotować, to także naturalna reakcja organizmu na taki stan.

Zatrucia pokarmowe - niezwykle częste zjawisko, szczególnie u dzieci

Jedzenie brudnymi rękoma, podnoszenie pożywienia z ziemi czy zabawa w piaskownicy. To wszystko może powodować dolegliwości żołądkowe związane z zatruciem. Dzieci są szczególnie podatne na tego typu zdarzenia. Efektem tego może być biegunka, wymioty, wzdęcia i skurcze. To wszystko jest bardzo bolesne i nieprzyjemne dla młodego człowieka. Obserwuj uważnie stan jego zdrowia, w takich sytuacjach łatwo o odwodnienie. Żeby potwierdzić taki stan choroby możesz sprawdzić napięcie mięśni brzucha i twardość jamy brzusznej. Dodatkowo dziecko powinno reagować na miejscowy ból w okolicy żołądka. Ponadto od razu zasięgnij porady lekarza. To on zdecyduje o dalszym leczeniu.

Zatrucie spowodowane nieświeżym jedzeniem - czy to się jeszcze zdarza?

Układ trawienny u dzieci jest zdecydowanie bardziej podatny na tego typu problemy. To co nam nie sprawi żadnych problemów dla nich może być początkiem poważnych dolegliwości. W takim przypadku ból brzucha będzie jednym z wielu objawów. Dołączą do niego wymioty i biegunka, niechęć do jedzenie i ogólne osłabienie. Tak jak w wcześniejszym przykładzie najrozsądniej będzie skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, żeby podawać dziecku płyny i elektrolity, zwłaszcza jeżeli ten stan utrzymuje się dłużej.

Ból brzucha spowodowany tak zwaną grypą żołądkową - czasem nie da się przed tym uchronić

Taki stan rzeczy także może się przydarzyć. Choć to głównie dorośli cierpią na tę dolegliwość, to także dzieci mogą się jej nabawić. Objawy będą podobne jak u starszych osób. Dyskomfort w żołądku, obolałe mięśnie i stawy, biegunka oraz wymioty. Najlepszy sposób to stosowanie leków przepisanych przez lekarza i podawanie płynów.

Stres u dzieci także może mieć spore znaczenie - kiedy staje się on problemem?

Na te pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Stres u dzieci spowodowany może być różnymi czynnikami. U niemowląt wiąże się ze stresem matki, starsze dzieci mogą obawiać się pozostawienia w żłobku, przedszkolu czy szkole. Nie bez powodu będą konflikty z rówieśnikami lub inne powody związane z relacjami. Radzenie sobie ze stresem jest niestety wpisane w naszą kulturę, więc i dzieci mogą być zaskoczone taką sytuacją. Nerwowość może powodować niestrawność, wzdęcia, lub biegunkę, a to wiążę się bezpośrednio z problemami i bólami żołądka. Jak temu zaradzić? Tu nie ma prostej recepty. Trzeba z dzieckiem rozmawiać i rozładowywać napięcie. Czasem sama obecność rodzica jest kojąca, a czasem potrzebna jest konsultacja ze specjalistą.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat