Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Znieczulenie zewnątrzporodowe

Artykuł

Czy możliwe jest urodzenie dziecka bez bólu?

Znieczulenie zewnatrzooponowe
Autor: pixabay.com

Poród ze znieczuleniem jest wciąż kontrowersyjnym tematem, który nieustannie powraca w mediach społecznościowych. Dla jednych mam jest on pójściem na łatwiznę, a nawet czymś uwłaczającym (bo kobiety muszą rodzić w bólach), a dla innych – wybawieniem od kilku a nawet kilkunastogodzinnego cierpienia. Oczywiście, że kobiety od wieków rodziły bez znieczulenia, w bólach, ale czy oznacza to, że są lepszymi matkami, a cierpienie uszlachetnia?

Bardzo często silny ból okołoporodowy może spowodować u kobiety ogromny stres; zwężają się też naczynia krwionośne. To powoduje, że przez macicę i łożysko przepływa mniej krwi, a skurcze porodowe choć nadal są silne i bolesne – nie mają dużej skuteczności. W rezultacie kobieta się blokuje, spirala bólu napędza się, a poród nie idzie do przodu.

Z drugiej strony wielu położników twierdzi, że kobiety, które są znieczulone nie są w stanie prawidłowo przeć, przez co poród wydłuża się. Ból motywuje kobietę do silniejszego parcia i szybszego urodzenia dziecka. Jednak nie dzieje się tak, że kobieta w ogóle nic nie odczuwa – odczuwa skurcze, lecz nie są one bolesne. W tym wypadku niezwykle potrzebna jest pomoc położnej, która mówi matce, kiedy powinna przeć.

O znieczulenie można poprosić w każdym momencie porodu – jednak lekarz prowadzący musi być pewien, że ból kobiety związany jest rzeczywiście z porodem i czy nie jest zbyt późno, aby podać środek znieczulający. Oczywiście najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzporodowe. Anestezjolog poprzez specjalny cewnik wstrzykuje środek znieczulający i umieszcza go za pomocą igły w okolicy dolnego odcinka lędźwiowego. Dzięki temu pacjentka ma świadomość, może się poruszać i przeć, jednak nie czuje bólów związanych ze skurczami. Oczywiście anestezjolog przed wkłuciem znieczula również skórę, aby zastrzyk nie był bolesny.

Sprawę znieczulenia każda z kobiet powinna przemyśleć sama i skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat