Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Zatrzymanie laktacji

Artykuł

Zatrzymanie laktacji prędzej czy później musi nastąpić.

Naturalnie zwieksz laktacje
Autor: pixabay.com

Mleko mamy jest podstawowym sposobem żywienia dziecka do 6 miesiąca życia; potem wraz z wprowadzaniem pokarmów stałych – udział mleka mamy w diecie malucha sukcesywnie zmniejsza się. Istnieją dwa sposoby zatrzymania laktacji - naturalny i farmakologiczny.

Zatrzymanie laktacji - sposoby naturalne

Oczywiście najlepsze dla naszego malucha jest naturalne zatrzymanie laktacji. Zachodzi ono bowiem stopniowo; produkowanego mleka jest coraz mniej aż do całkowitego zaniknięcia; organizm matki nie przeżywa rewolucji. Jeśli zdecydujesz się na zakończenie karmienia piersią i naturalne zatrzymanie laktacji wydłużaj odstępy między karmieniami, skracaj czas przystawiania dziecka do piersi, a posiłki mleczne zastępuj stałymi. Te trzy zasady są bardzo ważne, gdyż produkcja mleka związana jest z częstością karmienia, a laktację stymuluje ssanie dziecka. Z tego też powodu im krócej i rzadziej dziecko będzie ssało pierś, tym mniej mleka będzie produkowane przez piersi.

Warto pamiętać o tym, aby konsekwentnie, ale niespiesznie odstawiać dziecko od piersi. Oczywiście są zwolennicy odstawienia dziecka z dnia na dzień, jednak taka rewolucja może negatywnie odbić się na psychice malucha. Należy bowiem pamiętać, że ssanie piersi jest także dla dziecka relaksem i daje mu poczucie bezpieczeństwa. W procesie tym nie bez znaczenia jest zdanie samej mamy. Jeśli mama nie jest przekonana co do swojej decyzji, jej piersi będą nadal wytwarzały pokarm - na samą myśl o dziecku. Jeżeli jest pewna, że to ten moment, wytwarzanie mleka wyciszy się szybciej.

Zatrzymanie laktacji - sposób farmakologiczny

Sposób farmakologiczny jest zdecydowanie gorszy dla dziecka i dla mamy, jednak czasem trzeba to zrobić z różnych powodów (np. choroba matki). Wówczas to lekarz przepisuje tabletki, które zmniejszają wydzielanie prolaktyny. Niestety, leki bardzo często mają różne skutki uboczne: zaburzenia menstruacji, zaburzenia snu, bóle głowy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat