Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Zaniki pamięci w ciąży

Artykuł

W czasie ciąży zdarza ci się zapomnieć, po co przyszłaś do sklepu? Nie jesteś w stanie przypomnieć sobie czyjegoś imienia? Wypadają ci z głowy powiedzenia, którymi sypałaś jak z rękawa? Nie martw się.

Zaniki pamieci ciaza
Autor: pixabay.com

Problemy z pamięcią w ciąży to problem wielu mam. Taki rodzaj amnezji potocznie nazywamy pragnezją, jednak termin ten nie funkcjonuje jeszcze jako określenie medyczne, ponieważ właściwie nie wiadomo czy zaniki pamięci w ciąży to choroba czy po prostu jeden z objawów ciąży. Zaburzenia pamięci i koncentracji występują tylko u części kobiet i zależą od cech indywidualnych każdej kobiety.

Za powstawanie luk pamięciowych w ciąży odpowiedzialne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, a przede wszystkim progesteron i estrogen. Poziom tych hormonów w czasie ciąży wzrasta, co z kolei wpływa na funkcjonowanie mózgu. A ten zmienia się w czasie ciąży, co zresztą zostało udowodnione naukowo. Kobiety, które spodziewają się dziecka, mają mniej substancji szarej w mózgu. Obszary mózgu, które zmieniają się w czasie ciąży, są odpowiedzialne za procesy związane z empatią, kontaktami społecznymi, poznawaniem socjalnym.

Objawy zaników pamięci mogą wiązać się również ze snem, który u ciężarnych jest niejednokrotnie zaburzony. Dodatkowo dochodzi stres związany z narodzinami i wychowaniem dziecka, a to może spowodować dekoncentrację i rozkojarzenie przyszłej mamy.

Objawy pregnezji nie są groźne; zresztą brakuje tu kryteriów na podstawie których można byłoby ją zdiagnozować. Na przypadłość tą skarżą się głównie młode mamy, które twierdzą, że zapominają np. zwrotów lub wyrazów; nie pamiętają, co miały kupić, co zrobić bądź co chciały wziąć z kuchni. Przyszłe mamy zauważają u siebie też zaburzenia funkcji motorycznych. Często są rozkojarzone, potykają się o przedmioty na podłodze, nie umieją utrzymać czegoś w rękach itd.

Pregnezja z pewnością jest uciążliwa, jednak nie jest chorobą udowodnioną medycznie. Nie ma nią lekarstwa, a jej objawy mijają po urodzeniu. Warto w tym czasie zadbać o właściwą dietę, ruch, odpowiednią ilość snu i relaks.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat