Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Wspólne gotowanie z dzieckiem

Artykuł

Rodzinne gotowanie daje ogromne korzyści. Oto niektóre z nich.

Wspolne gotowanie dziecko
Autor: pixabay.com

Warto już od najmłodszych lat zapraszać dziecko do kuchni i zachęcać do wspólnego pichcenia różnych prostych potraw. Wpływa to pozytywnie na rozwój naszego potomstwa i wzmacnia więź z mamą i tatą. Może być świetnym sposobem na spędzenie czasu, metodą na odciągnięcie pociechy od telewizora czy komputera, doborową rozrywką oraz nauką jakże pożytecznej umiejętności, jaką jest gotowanie. Maluch nie tylko rozwinie dzięki temu swoją wyobraźnię i kreatywność, ale może nauczyć się również zasad zdrowego odżywiania, a to przecież dla jego organizmu bezcenne.

Wspólne gotowanie z dzieckiem jest cenną aktywnością zwłaszcza wtedy, kiedy przez obowiązki zawodowe nie za dużo czasu spędzamy na co dzień z dzieckiem oraz kiedy nasz potomek jest niejadkiem. Maluch w kuchni pod czujnym okiem rodzica ma szanse znacznie rozwinąć swoje horyzonty: poznać nowe smaki, nazwy i właściwości produktów. Podczas wspólnego gotowania można przekazać dziecku wiedzę nie tylko o umiejętnym łączeniu smaków i proporcjach produktów spożywczych, potrzebnych do przygotowania określonych potraw, ale i wiedzę o witaminach, krajach, z których pochodzą używane w kuchni owoce, przyprawy czy warzywa, tradycjach kulinarnych z różnych części globu itp.

Gdy spędzamy razem z pociechą czas w kuchni i wyczarowujemy ulubione, rodzinne przysmaki, możemy przy tym również poćwiczyć z dzieckiem matematykę. Liczenie produktów i odmierzanie poszczególnych składników to świetny sposób na to, aby dziecko było coraz lepiej obeznane ze światem liczb. Wspólne gotowanie z rodzicami może pomóc maluchowi w nauce samodzielności. Dziecko staje bowiem wtedy przed wyzwaniami, wyrabia w sobie nawyk podejmowania autonomicznych decyzji. Uczy się jednak przy tym jednocześnie pracy grupowej i odpowiedzialności za wynik końcowy wyznaczonego mu zadania. Warto zachęcać potomka do eksperymentowania w kuchni, próbowania nowych smaków, dekorowania potraw. Dobrze także prosić często dziecko o pomoc w porządkowaniu kuchni, zmywaniu naczyń, przecieraniu stołu, tak aby nasza pociecha wyrobiła w sobie nawyk sprzątania po sobie. Wspólne gotowanie uczy dziecko wielu rzeczy m.in. pewności siebie. Kiedy maluch usłyszy pochwałę za obiad przygotowany razem z mamą, poczuje się na pewno bowiem doceniony, ważny i potrzebny.

Przygotowywanie posiłków z potomkiem może zaszczepić ponadto w dziecku pasję do gotowania, stać się początkiem wspaniałego hobby, a nawet drogi życiowej. Warto dołożyć starań, aby kuchnia kojarzyła się dziecku nie tylko z miejscem, gdzie ktoś dla niego przygotowuje posiłki, ale z interesującą przestrzenią, gdzie spotyka się cała rodzina, aby celebrować wspólne gotowanie i bycie razem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat