Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Urodzeniowa masa ciała

Artykuł

Nie istnieje wzorcowa waga noworodków. Średnia masa urodzeniowa dla polskich dzieci mieści się między 3250 a 3400 g. Zazwyczaj to chłopcy bywają ciężsi od dziewczynek o około 250 g. Jednak gdy waga noworodka wynosi mniej lub 2500 g, mówi się, że ma małą wagę urodzeniową.

Urodzeniowa masa ciała
Autor: pixabay.com

Zdarzały się i takie przypadki, że na świat przyszły dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. W księdze rekordów Guinessa odnotowano nawet urodzenie dziecka o wadze 10 kg!

O wadze z jaką maluszek przyjdzie na świat, decydują przede wszystkim geny rodziców. Mimo to wiele cech, w tym również wzrost, dziedziczony jest po wcześniejszych przodkach.

Jak należy interpretować to, co mamy zapisane w genach? W wielu przypadkach jest tak, że niscy ludzie mają zwykle małe dzieci, a wysocy „przekazują” swój słuszny wzrost potomstwu. Jednak niektóre predyspozycje mogą sprawić, że dziecko, które ma duży potencjał, przyjdzie na świat z niedowagą:

  • niektóre choroby kobiety w ciąży,
  • niewłaściwe odżywianie się w ciąży,
  • palenie papierosów,
  • picie dużych ilości napojów z kofeiną (to nie tylko kawa, ale też herbata, napoje energetyzujące czy cola)

Mniejsze na świat przychodzą również noworodki z bliźniaczej ciąży. Do małej wagi noworodka przyczyniają się hormony stresu powstające w organizmie kobiety. Zdarza się też, że po prostu rodzą się duże dzieci, a w dodatku każde kolejne bywa cięższe od poprzedniego.

Za niską wagę urodzeniową u noworodków uważa się masę ciała poniżej 2,5 kg. Głównym powodem niskiej masy ciała noworodka jest zazwyczaj niedożywienie w łonie mamy. Do takiego stanu doprowadzają niektóre dolegliwości ciążowe i choroby kobiety ciężarnej (nudności, wymioty, anemia, gestoza). Czasami za zbyt małą wagę dziecka odpowiedzialna jest sama przyszła mama.

Pierwszy pomiar wagi ciała dziecka następuje zaraz po narodzinach. Po około dwóch godzinach od przyjścia na świat, maluszka przenosi się do specjalnie ogrzewanego kącika, w którym dokonuje się wszystkich podstawowych pomiarów, w tym pomiary wagi ciała. W trakcie obecności w szpitalu noworodka waży się codziennie. Po wypisaniu do domu, jeśli maluch prawidłowo się rozwija i rośnie, nie trzeba ważyć dziecka częściej niż raz w miesiącu, podczas kontrolnej wizyty u pediatry.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat