Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Urlop macierzyński – jak to wygląda w Europie

Artykuł

Ciąża i macierzyństwo to najlepszy czas w życiu każdej kobiety. Ten szczególny kobiecy przywilej, jakim jest wydanie na świat małej istoty, pozwala na dodatkowe benefity – kilkumiesięczny urlop macierzyński. Ten czas przeznaczamy na wychowanie i opiekę naszych maleństw.

Urlop macierzyński Europa
Autor: pixabay.com

W różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. W Polsce jest to okres 52 tygodni i nasz kraj jest jedynym w Europie, który przoduje pod tym względem. Jak ustawa ta wygląda w innych europejskich krajach i jak nasze państwo wypada na tle innych sąsiadów?

We Francji kobiety objęte są szczególną ochroną i mogą liczyć na pomoc ze strony rządu. Są to m.in. sprzyjający system podatkowy, możliwość skorzystania z różnych form opieki nad dzieckiem (np. bezpłatne żłobki do lat trzech) czy wsparcie w postaci becikowego, który jest zależny od wysokości dochodów oraz od tego, czy kobieta w trakcie ciąży robiła konieczne badania lekarskie. Również zasady dotyczące urlopów macierzyńskich są niezwykle sprzyjające. Z tego urlopu można korzystać 6 tygodni przed porodem oraz 16 tygodni po rozwiązaniu.

Jak to wygląda u naszych północnych sąsiadów? W Szwecji urlop macierzyński zastąpiony został urlopem rodzicielskim, z którego mogą skorzystać oboje rodziców. Warunek jest jeden – rodzic musi stale przepracować okres 6 miesięcy lub 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Długość urlopu wynosi 480 dni, a kobieta może go wykorzystać 7 tygodni przed planowanym rozwiązaniem. 16 miesięcy z tego okresu rodzice mogą rozdysponować miedzy sobą zgodnie z potrzebami, przy czym każde z nich ma obowiązek wykorzystać minimum 60 dni takiego urlopu. Przez pierwsze 390 dni rodzic otrzymuje 80% wynagrodzenia, a przez kolejne 90 – 100%.

Z kolei w Hiszpanii świeżo upieczonym mamom przysługuje 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, który zwiększa się w przypadku mnogiego porodu. Ciekawym faktem jest to, że o ile wykorzystanie całego przysługującego urlopu nie jest obligatoryjne, 6 tygodni tuż po porodzie to konieczne minimum. Urlopem może podzielić się ze swoim partnerem, ale nie może przekazać mu więcej niż 10 tygodni wolnego. Zachętą do powiększania rodziny w Hiszpanii jest bezpłatna opieka szkolna już po ukończeniu 3. roku życia.

Krajem, na który trzeba zwrócić uwagę w kwestii urlopów macierzyńskich są Niemcy. Co prawda rodzicielkom przysługuje jedynie 14 tygodni urlopu, ale jest on 100-procentowo płatny. Ciekawy jest również podział urlopu – 6 tygodni trzeba wykorzystać przed porodem, a kolejne 8 po narodzinach. Osoby, które przed urodzeniem dziecka nie pracowały dostają comiesięczny zasiłek w wysokości 300 euro.

 

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat