Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Swędzenie skóry w ciąży

Artykuł

Swędzenie skóry, jest niegroźnym aczkolwiek uciążliwym skutkiem ubocznym ciąży.

Swedzenie skora ciaza
Autor: pixabay.com

Swędzenie skóry w ciąży jest normalnym zjawiskiem. Pod wpływem hormonów skóra ciężarnej kobiety bardzo się zmienia. Swędzenie skóry pojawia się wtedy, kiedy rośnie macica i rozszerza się, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Rozciągająca się skóra powoduje wtedy uciążliwe dla kobiet swędzenie. Inną przyczyną swędzenia skóry może być wzrost soli żółciowych w organizmie lub zmiany zachodzące w enzymach wątrobowych. Wtedy kobietę mogą swędzieć nawet stopy!

Swędzenia nie da się całkowicie pozbyć, można jednak zminimalizować jego uciążliwe skutki. Najlepszym sposobem na swędzenie skóry w ciąży jest stosowanie odpowiednich kosmetyków – najlepiej nawilżających (olejki, kremy i balsamy zawierające np. awokado). Należy też unikać czynników, które mogłyby w jakiś sposób wysuszyć skórę np. gorących kąpieli, korzystanie z saun.

Z domowych sposobów warto wypróbować ciepłą bądź letnią kąpiel z dodatkiem płatków owsianych. Do wanny z wodą warto dodać szklankę mleka, dwie szklanki płatków owsianych i miodu. Dodatkowo można zrobić sobie peeling z płatków owsianych, mieszając płatki z odrobiną wody (do powstania papki). Kąpiel taka nie tylko zahamuje swędzenie, ale także zrelaksuje cię po ciężkim dniu. Po kąpieli warto wklepać w ciało kosmetyki, gdyż skóra wchłonie wtedy więcej substancji odżywczych.

Dolegliwością, która może się pojawić (ale nie musi) w trzecim trymestrze, jest tzw. świąd ciężarnych, czyli cholestaza. Dla tej choroby charakterystyczny jest silny i nieustający świąd skóry, począwszy od skóry dłoni i stóp, a skończywszy nawet na uszach i twarzy. Swędzenie to pojawia się wieczorem i jest tak dokuczliwe, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i sen. Jeżeli zaobserwujemy u siebie takie objawy (z reguły pojawiają się po 25 tygodniu), natychmiast musimy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Cholestaza jest choroba wątroby i nieleczona może ją uszkodzić. Jest też groźna dla płodu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat