Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Ssanie kciuka

Artykuł

Ssanie kciuka przez niemowlaka jest czynnością naturalną. Jednak jeśli maluch robi to nadal, a ukończył 4. rok życia, może wywołać poważne szkody w zgryzie malucha.

Ssanie kciuka
Autor: pixabay.com

Konsekwencją tego mogą być krzywe zęby mleczne, a potem stałe. Jednak nie jest tak w każdym przypadku i zależnie od intensywności i częstotliwości każdego dziecka. Zanim zaczniemy oduczać nasze dziecko, warto najpierw skonsultować się ze stomatologiem.

Ssanie kciuka przez dziecko rozpoczyna się jeszcze w czasie ciąży. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Dopóki dziecko nie ma zębów lub ma tylko zęby mleczne, nie powinniśmy się niepokoić. Taka czynność uspokaja dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa, rozładowuje napięcie psychiczne i pomaga mu w radzeniu sobie z problemami. Dzięki temu maluch lepiej śpi w nocy. Wszystkie dzieci z tego wyrastają, tylko na różnym etapie życia.

Jeśli natomiast rodzice są zaniepokojeni tym nawykiem, mogą starać się go oduczyć. Szczególnie wtedy, gdy:

  • stomatolog stwierdzi, że zęby zaczynają się krzywić;
  • maluch ssie kciuk niemal bez przerwy bardzo intensywnie i energicznie;
  • występuje infekcja, ropień, modzel lub owrzodzenie kciuka;
  • usta są ciągle spierzchnięte i popękane;
  • ma trudności z komunikacją;
  • ssanie palca wywołuje problemy z rozwojem społecznym dziecka.

By pozbyć się tego nawyku, przede wszystkim trzeba odbyć spokojną rozmowę z maluchem. Krzyki i szantaże nic tu nie pomogą, wręcz przeciwnie. Trzeba wytłumaczyć dziecku, że ssanie palca może być szkodliwe dla jego zgryzu i później będzie musiało nosić aparat na zęby. Jeśli rozmowa nie poskutkuje, możemy też próbować odwracać jego uwagę. Jeśli poprosimy o pomoc, wymagającą od niego użycia obu rąk, dziecko wyjmie kciuka z buzi.

Jeśli mimo wszystko maluch nadal ssie kciuki, skutecznym sposobem jest smarowanie kciuków nieprzyjemnie smakującymi substancjami, np. octem. Trzeba pamiętać, by raz na jakiś czas zmieniać smak, gdyż dziecko może przywyknąć do tego "odstraszacza".

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat