Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Pucio na wakacjach” – recenzja

Artykuł

Czwarta część przygód wesołego Pucia, którego kochają wszystkie dzieci.

Pucio na wakacjach
Autor: Materiały prasowe

„Pucio na wakacjach” to najnowsza część serii opowieści o przygodach małego chłopca. Tytułowy Pucio i jego siostra pewnego dnia wbiegają do kuchni i boją się, że zaspali do szkoły. Nie byli świadomi tego, że właśnie rozpoczęły się wakacje. Następnego dnia czeka na nich niespodzianka. W bardzo dziwnym samochodzie przyjeżdża ich ukochana ciocia. Dzieci dowiadują się, że to kamper, który w najbliższych dniach będzie dla nich namiastką domu. Pucio wraz z rodziną wyrusza na zasłużone wakacje. Najpierw odwiedzają Kaszuby i spędzają czas nad jeziorem, jeżdżą rowerami po lesie, zwiedzają skansen i cieszą się wspólnie spędzonym czasem na pikniku. Następnie jadą nad morze, gdzie wspinają się na latarnię, pływają statkiem, bawią się na plaży, skaczą po falach i degustują słynną nadmorską rybę z frytkami, a na deser jedzą obowiązkowe gofry i lody. Cała historia zawiera się na szesnastu rozkładówkach. Ilustracje, tak jak w poprzednich częściach, są fantastyczne. Zawierają tylko najważniejsze elementy, dzięki czemu nie rozpraszają uwagi dzieci. Najmłodsi mogą skupić wzrok tylko na tym, co ważne, bez niepotrzebnych pstrokatych kolorów i elementów grafiki. Na dole każdej strony znajdują się małe obrazki i słowa, na których wymowę należy zwrócić szczególną uwagę.

Autorka książki to logopeda, pedagog dziecięcy, pedagog twórczości - dr n. hum. Marta Galewska – Kustra. „Pucio na wakacjach” przemyca wiele cennej nauki, jak na przykład: nie można oddalać się rowerem od rodziców, należy zakładać czapkę w ochronie przed słońcem, nie można wychylać się będąc na wysokiej latarni morskiej. Całą fabułę poprzedza opis zawartości i budowy książki. Aby wspierać rozwój mowy u dziecka, autorka przedstawiła swoje zalecenia poprawnego używania książki, elementy których unikać podczas zabawy z Puciem i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Ważne, by nie mówić do dziecka: „Powtórz!”. Jest to najczęstszy błąd stosowany przy nauce mówienia, ponieważ zniechęca i onieśmiela małe dzieci.

Na pierwszej stronie książki przedstawieni zostali wszyscy bohaterowie. Czytelnicy, którzy nie poznali poprzednich części będą znać wszystkie postacie. Pod koniec lektury znajdują się ćwiczenia buzi, czyli minki dla dzieci, które są niezwykle ważne przy prawidłowej wymowie i nauce trudnych słów. To fantastyczna zabawa dla dziecka, a dodatkowym atutem jest poprawienie sprawności narządów artykulacyjnych. Na zakończenie autorka zaproponowała, by dziecko jeszcze raz opowiedziało własnymi słowami historię o wakacjach Pucia. Pomogą mu w tym obrazki, a rodzice mogą zwrócić uwagę czy jakieś litery zostają przez dziecko zniekształcone, na przykład: „w” zamienia się w „f”, a „l” w „j”. Książka jest przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Marta Galewska-Kustra, „Pucio na wakacjach”, Warszawa, Nasza Księgarnia, 2018 rok.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat