Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Problem z zajściem w ciążę – 5 badań, które powinnaś wykonać

Artykuł

Z problemem z niepłodnością boryka się coraz więcej par. Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zajść w ciążę, ale twoje starania są bezskuteczne, powinnaś zrobić kilka badań.

Jajeczko i plemniki
Autor: pixa

Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę, nie powinnaś od razu panikować, wystarczy poddać się kilku badaniom, które pozwolą m. in. ocenić anatomię narządów rodnych, działanie układu hormonalnego, a także wykluczyć zakażenia bakteryjne, które także mogą wpływać na płodność. Dzięki temu wystarczy szybka diagnostyka i zastosowanie prostego leczenia, abyście wraz z partnerem mogli cieszyć się powiększenia rodziny.

Test na zakażenie Chlamydią

Chlamydia trachomatis to bakteria, która rozwija się w żeńskich narządach płciowych. Zazwyczaj przebiega bez żadnych objawów, dlatego nosicielki są tego nieświadome. Jednak obecność tej bakterii całkowicie uniemożliwia zajście w ciążę. Przenoszona jest drogą płciową, a na zakażenie narażone są zarówno kobiety jak i mężczyźni, dlatego też antybiotykoterapia przy rozpoznaniu chlamydii musi obejmować oboje partnerów.

Zarazek ten powoduje stan zapalny jajowodów, tym samym może prowadzić do ich zrostów. Poza tym może powodować groźne powikłanie – ciążę pozamaciczną. Bakteria jest groźna również wtedy, kiedy jesteśmy już w ciąży – może spowodować jej utratę. Oprócz tego zwiększa ryzyko wcześniejszych narodzin oraz chorób u noworodka, np. wrodzonego zapalenia płuc.

Badanie USG dopochwowe

Badanie to jest bezbolesne i nieszkodliwe. Polega na wprowadzeniu do pochwy sondy by zobaczyć strukturę układu rozrodczego oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Podczas USG lekarz ocenia także ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych. Poza tym, tego typu diagnostyka jest pomocna w rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników, endometriozy, mięśniaków macicy i torbieli jajników.

Badania hormonalne

W pierwszej kolejności należy poddać ocenie poziom progesteronu, estradiolu, folikulostymuliny (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), które odpowiadają za dojrzewanie komórki jajowej oraz za jajeczkowanie, a w rezultacie za zajście i utrzymanie ciąży. Należy również sprawdzić funkcje tarczycy (TSH) oraz poziom testosteronu, który jest męskim hormonem płciowym.

Badanie nasienia partnera

Badanie to inaczej nazywane jest seminogramem. Mężczyzna musi oddać próbkę do specjalnego pojemnika. Laboratoryjna analiza polega na ocenie koncentracji, ruchliwości, żywotności i budowy morfologicznej plemników oraz ocenie płynu nasiennego. Jest to ogólna ocena płodności mężczyzny.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat