Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Predyspozycje do cesarskiego cięcia

Artykuł

Poród przez cesarskie cięcie budzi wiele kontrowersji. Ma zarówno wielu zwolenników, jak i tyle samo przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że jest to sposób na bezpieczne dla matki i dziecka zakończenie ciąży. Zaś przeciwnicy twierdzą, że jest to metoda nadużywana.

Łóżko szpitalne
Autor: pixabay.com

Wydaje się, że cesarskie cięcie stanowi efekt światowego trendu. W obawie przed bólem porodowym coraz więcej kobiet rodzi przez cesarskie cięcie na żądanie. Jednak poród naturalny nie zawsze jest możliwy, wówczas, aby uratować życie dziecka i matki, konieczny jest poród operacyjny, właśnie przez cesarkę.

Cesarskie cięcie można wykonać wyłącznie wtedy, gdy istnieją wyraźne wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki i/lub dziecka. Przecież jest to operacja chirurgiczna, niosącą ze sobą ryzyko powikłań, jak każda chirurgiczna ingerencja w ciało. Polega na przecinaniu po kolei powłok skórnych, otrzewnej oraz mięśnia macicy i na wydobyciu dziecka, a następnie łożyska. Po tego typu porodzie kobieta może mieć problemy z laktacją.

Taki sposób rozwiązania może nastąpić planowo – jeśli przeciwwskazania do porodu naturalnego wystąpią już w trakcie trwania ciąży lub nawet przed nią lub występujący częściej, ze wskazań nagłych – kiedy jest to jedyna metoda uratowania zdrowia bądź życia dziecka i/lub matki.

Wskazania do cesarki związane z matką i dzieckiem:

  • nieprawidłowe położenie płodu, gdy dziecko w macicy przoduje pośladkami bądź miednicą, a nie główką np. położenie poprzeczne, ułożenie twarzowe lub czołowe, a także położenie miednicowe;
  • nieprawidłowe wstawianie się główki do kanału rodnego (tzw. wysokie proste stanie główki);
  • nieudana próba porodu u kobiety, której poprzednia ciąża ukończona była cięciem;
  • miednica zbyt wąska, by możliwy był poród drogami natury;
  • łożysko przodujące;
  • guz w macicy (np. mięśniak) blokujący kanał rodny;
  • duża masa płodu;
  • choroby matki – serca, płuc, oczu, układu kostno-stawowego, neurologiczne i psychiatryczne – w niektórych przypadkach;
  • przedwczesny poród i poród siłami natury niebezpieczny dla płodu;
  • zbyt wolne tętno dziecka lub brak prawidłowej czynności skurczowej macicy;
  • ryzyko wypadnięcia pępowiny;
  • przedwczesne odklejenie łożyska oraz podejrzewanie krwotoku wewnętrznego;
  • inne zagrożenia ciąży.

Wskazania pozapołożnicze do wykonania cesarskiego cięcia, związane z matką i jej stanem zdrowia, to ciężkie choroby układu krążenia i płuc, które mogą być przyczyną przedwczesnego porodu. Ponadto, odwarstwienie siatkówki oraz zmiany naczyniowe na dnie oka, a także patologie położnicze w obrębie kręgosłupa uniemożliwiają wydanie na świat potomka siłami natury.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat