Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Prawidłowa kąpiel niemowlaka

Artykuł

Początkowo wiele czynności wykonywanych przy noworodku sprawia świeżo upieczonym rodzicom problem. Nie inaczej jest w przypadku kąpieli malucha.

Prawidlowa kapiel niemowlaka
Autor: kochanamama.pl

Najtrudniejsza jest pierwsza kąpiel, potem z każdą kolejną nabierają wprawy. Nie stanowi żadnego problemu, ani nie jest już źródłem stresu tylko codziennym rytuałem, a z czasem przeobraża się we wspólną zabawę.

Oto kilka porad dotyczących kąpieli niemowlaka:

  • Na przewijaku umieszczamy ręcznik, a na nim kładziemy tetrową pieluchę. Rozebrane dziecko kładziemy na przewijaku, owijamy pieluszką albo okrywamy lekkim kocykiem. Gazikiem zwilżonym w soli fizjologicznej przecieramy oczka. Zwilżonym w wodzie wacikiem myjemy buzię, a następnie osuszamy ją, delikatnie przyciskając ręcznik. Nie pocieramy skóry! Na namoczoną myjkę nakładamy odrobinę kosmetyku do mycia skóry albo szamponu dla dzieci. Delikatnie pocieramy nią włoski, nie spłukujemy – robimy to, gdy dziecko będzie w wannie.
  • Zanim włożymy maluszka do wanny, sprawdźmy temperaturę wody – powinna mieć 37°C. Możemy ją sprawdzić łokciem albo zmierzyć specjalnym termometrem. Jeśli jest za chłodna, dolewamy odrobinę ciepłej. Jeśli natomiast woda jest w porządku, przekładamy malca z przewijaka do wanienki.
  • Prawą rękę podkładamy pod pośladki, lewą podtrzymujemy główkę i kark tak, by palce przytrzymywały przedramię dziecka. Powoli zanurzamy malca w wodzie – pamiętaj, że zbyt szybkie ruchy mogą go przestraszyć. Kiedy poczujemy, że pupa pewnie opiera się na dnie wanienki, wyjmujemy spod niej rękę. Myjemy i płuczemy dziecko, zaczynając od namydlonych już włosków. Delikatnie polewamy je wodą, starając się, by nie spływała dziecku do oczu i uszu.
  • Dziecko podtrzymujemy delikatnie, ale jednocześnie pewnie – namydlona skóra jest śliska i niemowlak może wyślizgnąć się z rąk. Miej na uwadze, że kąpiel nie powinna trwać więcej niż 5 minut, gdyż woda wysusza delikatną skórę dziecka.
  • Owijamy dziecko ręcznikiem, szybko osuszamy ciało zaczynając od główki. Nie pocieramy, a tylko muskamy skórę ręcznikiem. Jeśli jest sucha i łuszczy się, smarujemy ją oliwką albo tłustym kremem dla dzieci. Jeśli nie wystarczy zwykły nawilżający balsam dla niemowląt. Oliwką warto wysmarować wtedy tylko fałdki skóry, na których najczęściej robią się odparzenia. Przed założeniem pieluszki smarujemy pupę specjalnym kremem przeciwko odparzeniom.
  • Nie zapinamy pieluszki zbyt ciasno, ale z drugiej strony też nie za luźno. Staramy się nie zamoczyć kikuta pępowiny albo niezagojonego pępka. Jeśli jednak dojdzie do tego, wysuszamy pępek sterylnym gazikiem i dokładnie przemywamy spirytusem. Jeśli skóra wokół pępka zrobi się czerwona albo z rany zacznie ropieć, koniecznie trzeba skontaktować się z pediatrą.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat