Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Pleśniawki u noworodka

Artykuł

Pleśniawki, czyli małe, białe kropeczki w buzi, pojawiają się u wielu noworodków. Te nieestetyczne krostki mogą przysporzyć wielu problemów.

Pleśniawki u noworodka
Autor: pixabay.com

Pleśniawki powstają przez grzyb Candida albicans, którym noworodek najczęściej zaraża się w trakcie naturalnego porodu. Już w pierwszym tygodniu życia dziecka możesz zaobserwować występowanie pleśniawki, czyli twarożkowatego nalotu w buzi, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale tylko na chwilę.

Grzyb Candida rozwija się w środowisku ciepłym, wilgotnym i rozkładającymi się związkami organicznymi. Odpowiada nie tylko za pleśniawki, ale także wywołuje pieluszkowe zapalenie skóry. Biały nalot w buzi najczęściej występuje u dzieci z obniżoną odpornością, a więc u noworodków (głównie wcześniaków) i dzieci, które przyjmują antybiotyki. Mogą pojawić się trudności z szybkim pozbyciem się pleśniawek u malucha. Grzyby te łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

Na pleśniawki najczęściej stosuje się środki przeciwgrzybicze (głównie Aphtin i Nystatynę). Czasem także wodny roztwór gencjany. Jeśli zauważysz w buzi dziecka pleśniawki, nie działaj na własną rękę, tylko zapytaj lekarz, co takich sytuacjach radzi oraz jaki preparat najlepiej zastosować. Jego rodzaj zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Poza tym niektóre leki dostępne są jedynie na receptę.

Leczenie jest banalnie proste: specjalnym (zatwierdzonym przez lekarza) środkiem należy pędzlować jamę ustną dziecka, co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres leczenia.

Gdy u noworodka pojawią się pleśniawki, przede wszystkim:

  • regularnie ścieraj je jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem;
  • wyrzuć stary smoczek, kup nowy i starannie dbaj o jego sterylność;
  • dokładnie myj swoje piersi (jeśli karmisz piersią) i obserwuj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby aplikuj na nie ten sam roztwór, co nalot w buzi noworodka.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat