Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Pierwsze badanie dziecka

Artykuł

Ocena stanu noworodka parę minut po porodzie.

Pierwsze badanie dziecka
Autor: pixabay.com

Kondycja dziecka po porodzie musi być starannie kontrolowana. Stan niemowlęcia oceniany jest za pomocą testu APGAR. Opisuje on takie kryteria jak: oddychanie, zabarwienie skóry, odruchy, czynność serca i podstawowe napięcie (ruchy i napięcie mięśniowe). Test służy szybkiej identyfikacji możliwych nieprawidłowości i natychmiastowemu leczeniu. Za każde wymienione kryterium dziecko uzyskuje punkty od zera do dwóch. Dobry stan dziecka charakteryzuje się uzyskaniem co najmniej ośmiu punktów. Z doświadczenia jednak wiemy, że dzieci z małą ilością punktów, mogą zupełnie dojść do siebie. Test APGAR przeprowadzany jest trzy razy: pierwszy raz po minucie od urodzenia, drugi raz w piątej minucie i ostatni raz w dziesiątej. Jeśli dziecko nie przekroczy pięciu punktów w początkowym okresie potrzebuje nadzoru medycznego. Nie powinniśmy się jednak martwić jeśli dziecko w pierwszej ocenie testu nie otrzyma maksymalnej ilości punktów. Istotny jest drugi i przede wszystkim trzeci pomiar testu.

W większości niemieckich szpitali przeprowadzany jest dodatkowo pomiar wartości pH oraz zawartość tlenu we krwi. Aby móc przeprowadzić to badanie, trzeba pobrać kilka kropel krwi z pępowiny. Test ten jest całkowicie bezbolesny dla niemowlęcia.

Oprócz wyżej wymienionych testów przeprowadza się dalsze badania noworodka. Dziecko jest ważone oraz wykonywany jest pomiar długości i obwód główki. Lekarz bada podniebienie, uszy, delikatnie dotyka obojczyków, plecy oraz palce dłoni i stóp.

Najwyższa ocena w skali APGAR świadczy o tym, że dziecko wykonuje samodzielnie podstawowe funkcje życiowe. Niestety nie daje on pewności, że w przyszłości dziecko dalej będzie rozwijać się prawidłowo. Dlatego najwyższą początkową oceną stanu dziecka należy się cieszyć, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to stuprocentowa gwarancja na to, że dziecko dobrze poradzi sobie w dalszych etapach rozwojowych.

Źródło: Ciąża i poród, Birgit Gebauer-Sesterhenn, Dr med. Thomas Villinger, Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 2008

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat