Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Pieluszkowe odparzenie skóry

Artykuł

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt występują częściej niż katar. Przeciętny noworodek cierpi z ich powodu kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

Pieluszkowe odparzenie skóry
Autor: pixabay.com

Pieluszkowe zapalenie skóry jest skutkiem długiego kontaktu pupy dziecka z wilgocią i substancjami drażniącymi pochodzącymi z moczu, kału i potu. Skóra niemowląt jest bardzo delikatna, mało odporna, dwukrotnie cieńsza od skóry dorosłego człowieka i jeszcze nie wie jak powinna się bronić przed wilgocią, której nie da się uniknąć. Powodem powstawania jest rzadko zmieniana pielucha oraz brak dostępu powietrza do skóry pośladków. Odparzeniom sprzyja również nadmierna potliwość dziecka w trakcie upalnych dni oraz przegrzewanie niemowlęcia (zbyt ciepłe ubieranie). Niekiedy jest także reakcją uczuleniową, np. na pampersy. W takiej sytuacji należy używać pieluch tetrowych.

Jak leczyć tę przypadłość? Za każdym razem podczas przewijania należy bardzo starannie myć pośladki i okolice krocza, używając mydełka przeznaczonego dla niemowląt. Jeśli zapalenie skóry nie jest poważne, można zastosować starą domową metodę: przy zmianie pieluszki posypywać pupę maluszka zwykłą mąką ziemniaczaną. Równie skuteczny jest też zwykły puder higieniczny. Czasami nie pomaga częsta wymiana pieluch, mycie i wietrzenie. W takim przypadku należy sięgnąć po specjalne maści i kremy, które zabezpieczają skórę przed wilgocią i tarciem. Najlepsze maści to tłuste kremy, a także te z zawartością cynku, który działa wysuszająco i bakteriobójczo.

Musisz pamiętać, by przewijać dziecko jak najczęściej, także w nocy. Jeśli finanse na to pozwalają, powinnaś kupować pieluchy lepszej jakości, które są bardziej chłonne i mają funkcję zapewniającą dopływ powietrza. Pielucha nie powinna też być ciasno zapięta, aby powietrze mogło swobodnie dostawać się do środka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.9/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat